Huszárok seregszemléje Torján

2016. január 18., hétfő, Közélet

Szombaton és vasárnap sorban a kilencedik, Bálványosfürdőn és Torján az ötödik Huszárakadémiát tartották. Az erdélyi katonai hagyományőrzők idei kétnapos elméleti képzésén mintegy százharminc erdélyi és anyaországi huszár, gyalogos, tüzér és huszárjelölt volt jelen, ugyanakkor a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség képviselői is részt vettek a rendezvényen. A Vitézi Rendet Kelemen Tibor, Sepsiszék székkapitánya képviselte.

  • Erdélyi és anyaországi huszárok vonulnak. A szerző felvétele
    Erdélyi és anyaországi huszárok vonulnak. A szerző felvétele

Idén érkeztek huszárok Budapestről, Kaposvárról, Kecskemétről, Szegedről, Marosszékről, Udvarhelyszékről és Csíkszékről. Háromszéket a torjaiak és uzoniak mellett a Székely Virtus és Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a málnásfürdői tüzércsapat és a 15. székely határőr gyalogezred kézdivásárhelyi ütege képviselte. Több huszárhölgy is részt vett a rendezvényen.
Szombaton a Vár Panzióban szakmai előadások hangzottak el magyarországi és hazai történészek, hadtörténészek és hagyományőrző huszárok részéről. Többek között Csikány Tamás budapesti történész, honvédezredes beszélt a 17. századi huszárokról, majd a háromszéki negyvennyolcas csatákról, illetve a lóápolásról hallhattak az érdeklődők.
Tegnap reggel a Huszárakadémia résztvevői Altorjára utaztak. A felvonulás után a Szent Miklós-templomban a Hatos Mihály plébános, tábori lelkész, hagyományőrző főhadnagy által celebrált ünnepi szentmisén vettek részt. A szentmiseáldozat bemutatása után Daragus Attila, Torja polgármestere, hagyományőrző kapitány szólt az egybegyűltekhez. Elmondta: idáig minden évben elég volt a helyi rendőrség jelenléte, de most, öt év után fontosak lettünk, kivívtuk azt, hogy a csendőrség is „ügyel ránk”. Pedig nincs okuk rá, hiszen békésebb ember, mint a huszár, a hagyományőrző, nem létezik. Aki elvégzi mindennapos munkáját, eleget tesz családi kötelezettségeinek, és arra is vállalkozik, hogy több száz kilométert utazzon a hagyományőrzés érdekében, mi több, pénzt áldoz huszárruhára, attól az embertől nincs, miért félni.
Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke is köszöntötte a huszárokat és a torjaiakat, hangsúlyozva: a megyei tanács messzemenően támogatja a huszártoborzót, a Székely Vágtát és a Huszárakadémiát, és – túlélve a számvevőszék próbáját – székelyruha- és huszáregyenruha-alapot hoztak létre, komoly összegekkel támogatva azok elkészítését, megvásárlását.
A régi székely és a magyar himnusz közös eléneklése után a templomkertben a huszárok együtt dalolták a Gábor Áron rézágyúja című negyvennyolcas éneket, majd katonás rendben a kilencedik Huszárakadémia záró rendezvényének helyszínére, a huszárszoborhoz vonultak. Az Erdélyi Hagyományőrző Szövetség, valamint a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség dísz­százada felsorakozott, és megkoszorúzták a huszárszobrot, majd előléptetések következtek. Daragus Attila a torjai önkormányzat nevében a huszárakadémia következetes támogatásáért Torjáért kitüntetést adományozott a kaposvári, szegedi és kecskeméti hagyományőrzők parancsnokainak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2016-01-18: Közélet - Hecser László:

A névadóra emlékeztek (Iskolanapok Vargyason)

Borbáth Károlyra, a tudósra és tanárra emlékeztek Vargyason pénteken, a nevét viselő általános iskola ünnepén. Szülőföldjéhez való ragaszkodását és történelmünk iránti elkötelezettségét kiemelve méltatták tudományos kutatómunkájának ismerői. Ugyanakkor alakját és életútját ismertető füzetet mutattak be, sírjánál pedig több száz fiatal és idősebb rótta le kegyeletét.
2016-01-18: Máról holnapra - Farkas Réka:

Egyenruhások árnyékában

Bő huszonöt évvel a rendszerváltás után nap mint nap azzal szembesülünk, hogy jóformán semmi nem működik rendesen Romániában. A tudás, az elképzelés hiánya miatt, vagy a személyes érdekeket kiszolgálandó negyedszázada késnek a valós reformok, csak toldozzák-foldozzák a torz, alig működő ágazati rendszereket.