Szombaton és vasárnap sorban a kilencedik, Bálványosfürdőn és Torján az ötödik Huszárakadémiát tartották. Az erdélyi katonai hagyományőrzők idei kétnapos elméleti képzésén mintegy százharminc erdélyi és anyaországi huszár, gyalogos, tüzér és huszárjelölt volt jelen, ugyanakkor a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség képviselői is részt vettek a rendezvényen. A Vitézi Rendet Kelemen Tibor, Sepsiszék székkapitánya képviselte.
Idén érkeztek huszárok Budapestről, Kaposvárról, Kecskemétről, Szegedről, Marosszékről, Udvarhelyszékről és Csíkszékről. Háromszéket a torjaiak és uzoniak mellett a Székely Virtus és Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a málnásfürdői tüzércsapat és a 15. székely határőr gyalogezred kézdivásárhelyi ütege képviselte. Több huszárhölgy is részt vett a rendezvényen.
Szombaton a Vár Panzióban szakmai előadások hangzottak el magyarországi és hazai történészek, hadtörténészek és hagyományőrző huszárok részéről. Többek között Csikány Tamás budapesti történész, honvédezredes beszélt a 17. századi huszárokról, majd a háromszéki negyvennyolcas csatákról, illetve a lóápolásról hallhattak az érdeklődők.
Tegnap reggel a Huszárakadémia résztvevői Altorjára utaztak. A felvonulás után a Szent Miklós-templomban a Hatos Mihály plébános, tábori lelkész, hagyományőrző főhadnagy által celebrált ünnepi szentmisén vettek részt. A szentmiseáldozat bemutatása után Daragus Attila, Torja polgármestere, hagyományőrző kapitány szólt az egybegyűltekhez. Elmondta: idáig minden évben elég volt a helyi rendőrség jelenléte, de most, öt év után fontosak lettünk, kivívtuk azt, hogy a csendőrség is „ügyel ránk”. Pedig nincs okuk rá, hiszen békésebb ember, mint a huszár, a hagyományőrző, nem létezik. Aki elvégzi mindennapos munkáját, eleget tesz családi kötelezettségeinek, és arra is vállalkozik, hogy több száz kilométert utazzon a hagyományőrzés érdekében, mi több, pénzt áldoz huszárruhára, attól az embertől nincs, miért félni.
Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke is köszöntötte a huszárokat és a torjaiakat, hangsúlyozva: a megyei tanács messzemenően támogatja a huszártoborzót, a Székely Vágtát és a Huszárakadémiát, és – túlélve a számvevőszék próbáját – székelyruha- és huszáregyenruha-alapot hoztak létre, komoly összegekkel támogatva azok elkészítését, megvásárlását.
A régi székely és a magyar himnusz közös eléneklése után a templomkertben a huszárok együtt dalolták a Gábor Áron rézágyúja című negyvennyolcas éneket, majd katonás rendben a kilencedik Huszárakadémia záró rendezvényének helyszínére, a huszárszoborhoz vonultak. Az Erdélyi Hagyományőrző Szövetség, valamint a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség díszszázada felsorakozott, és megkoszorúzták a huszárszobrot, majd előléptetések következtek. Daragus Attila a torjai önkormányzat nevében a huszárakadémia következetes támogatásáért Torjáért kitüntetést adományozott a kaposvári, szegedi és kecskeméti hagyományőrzők parancsnokainak.