Egyenruhások árnyékában

2016. január 18., hétfő, Máról holnapra
Farkas Réka

Bő huszonöt évvel a rendszerváltás után nap mint nap azzal szembesülünk, hogy jóformán semmi nem működik rendesen Romániában. A tudás, az elképzelés hiánya miatt, vagy a személyes érdekeket kiszolgálandó negyedszázada késnek a valós reformok, csak toldozzák-foldozzák a torz, alig működő ágazati rendszereket.

Hosszan sorolható, hogy mi minden nincs rendben, vegyük talán a legfontosabbakat. Az oktatás színvonala mind mélyebbre és mélyebbre süllyed, de egyetlen kormány, miniszter sem meri alapjaiban megreformálni a rendszert. Korszerű, mai igényeknek megfelelő, a mai gyermekeknek szóló tantervek összeállítása évről évre késik. A legfrissebben közvitára került javaslatok a már említett tákolás jegyében születtek, kivesznek egy-két órát, átkeresztelnek másokat, a lényeg azonban változatlan: túlterhelt gyermekek, fölöslegesen bebiflázott könyvek sora. Több tárcavezető megfogalmazta már, hogy az iskola szerepe a képességek, készségek felébresztése, fejlesztése lenne, ám gyakorlatban semmi nem történt ez irányban, és a jelek szerint továbbra is ugyanabban a posványban topogunk.
Nem jobb a helyzet az egészségügyben sem. A sorozatos reformkísérletek csak a gondot, bajt tetőzik. Lásd legutóbb a gyógyszerellátásban bevezetett változásokat, melyek felborították a krónikus betegek életét, sokan csak drágán vagy egyáltalán nem jutnak hozzá jól bevált tablettáikhoz, hiányoznak az oltások – van, amely létfontosságú lenne, mint a tetanusz, de országosan nem fellelhető, mert a gyártóval alkudoznak az áráról –, akadozik, sokszor órákra lebénul a kártyarendszer és sorolhatnánk hosszasan.
Az elmúlt huszonöt évben sikerült tönkreverni a nagyipart, ellehetetleníteni a mezőgazdaságot, állattenyésztést, az Európa éléskamrájának nevezett Románia külföldről hozza az élelmiszerek jelentős hányadát. Majdani szavazatok reményében szétaprózták a költségvetési pénzeket, így autópályákra nem futotta, a jelenlegi kormány már nem is ígér, legfennebb terveket.
Egyetlen területen tapasztalható tudatos, folyamatos építkezés, fejlődés: az erőszakszervezeteknél és titkosszolgálatoknál. Ott nem hiányzott a pénz soha – Sepsiszentgyörgyön egész negyednyivé nőtte ki magát a csendőrlaktanya, a rendőrség, éjjel-nappal őrzik a Mihai Viteazul-szobrot és egy-egy kisebb megmozduláson annyi a feketeruhás, hogy alig látni az egybegyűlteket tőlük. Ott vannak mindenütt, figyelnek, fülelnek, őket nem érintik a megvonások, egyre korszerűbb a felszerelésük, és sokasodnak évről évre. Itt, Székelyföldön mindenképpen. E téren mindig volt tudatosság és jól kidolgozott stratégia.
Egyenruhások árnyékában élünk, akik nem minket óvnak, tőlünk akarják megvédeni az országot, az államot. Nem létező veszéllyel riogatnak, és míg minden más döcög, ők zökkenőmentesen terjeszkednek, sokasodnak. Ez Románia, ez az életünk...
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-01-18: Közélet - Iochom István:

Huszárok seregszemléje Torján

Szombaton és vasárnap sorban a kilencedik, Bálványosfürdőn és Torján az ötödik Huszárakadémiát tartották. Az erdélyi katonai hagyományőrzők idei kétnapos elméleti képzésén mintegy százharminc erdélyi és anyaországi huszár, gyalogos, tüzér és huszárjelölt volt jelen, ugyanakkor a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség képviselői is részt vettek a rendezvényen. A Vitézi Rendet Kelemen Tibor, Sepsiszék székkapitánya képviselte.
2016-01-18: Közélet - Iochom István:

Főhajtás a hősök előtt

A doni áttörés áldozatainak emléknapján a Történelmi Vitézi Rend kézdiszéki állománya kezdeményezésére mintegy százhúsz résztevővel emlékeztek meg szombaton a Hargita megyei Bellő-tetőn, ott, ahol három évvel ezelőtt a 24. határvadász zászlóalj tiszteletére a katrosai-erődrendszer egykori laktanyája helyén kettős keresztet állítottak fel. A megemlékezésen részt vett a Történelmi Vitézi Rend kézdi-, sepsi-, csík-, udvarhely- és bardoc-miklósvárszéki állománya, és képviseltette magát a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM), az Erdélyi Magyar Néppárt kézdiszéki szervezete, az Új Magyar Gárda székely csoportja, valamint az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) kézdivásárhelyi szervezete. Jelen volt továbbá vitéz Lázár Elemér, a vitézi rend országos főkapitány-helyettese, Erdély törzskapitánya, valamint vitéz Máthé Lóránt Pál, a székely törzsek kapitánya is.