Aki harmadszor lett magyar állampolgár

2016. január 20., szerda, Közélet

A Kézdiszentkereszten a 300-as házszám alatt élő, kilencvenöt éves Borsó Lajos harmadszor lett magyar állampolgár. Tegnap délelőtt idős korára való tekintettel otthonában kereste fel és adta át neki a honosítási okiratot és lakcímkártyáját Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja és Grüman Róbert, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének ügyvezető elnöke.

  • Borsó Lajos és Zsigmond Barna Pál. A szerző felvétele
    Borsó Lajos és Zsigmond Barna Pál. A szerző felvétele

 A főkonzult Páll Endre polgármester is elkísérte. Grüman Róbert egy székely zászlót ajándékozott Lajos bácsinak. Borsó Lajos 1921. július 5-én született, még „magyar világban” – a trianoni békeszerződés életbe lépése előtt –, és 1940-ben, a II. bécsi döntéskor másodszor lett magyar állampolgár. 
Lajos bácsi könnyes szemmel köszönte meg az okiratot, és örömét fejezte ki, hogy hosszú idő után ismét magyar állampolgár lett, ezzel „megnyugodott a lelke”. Elmondta: harminc esztendeig a kézdiszentkereszti iskolánál dolgozott, életének jelentős részét gyermekek között töltötte. A második világháborúban Galíciában tíz hónapot a lövészárokban töltött, három évig pedig ténylegesen katona volt. Szovjet fogságban alig egy fél órát volt – mesélte –, Nagybányán esett hadifogságba százötven társával, de egy ukrán katona meghallotta, hogy Szentlélek környékéről származnak, és kiengedte a táborból két másik bajtársával. Két hétig gyalogolt, míg hazaérkezett szülőfalujába. Hat éve özvegy, egyik unokája, Csaba gondoskodik róla. „Nálunk most is magyar világ van, mert mi itt magyarok vagyunk, annak születtünk és annak is halunk meg. Ez a sarok itt örökké magyar volt és az is akar maradni” – vélekedett az idős férfi.
A főkonzul elmondta: mindig megható, ha olyan idős emberekkel találkozik, akik másodszor vagy harmadszor lesznek magyar állampolgárok, sajnos, nagyon kevesen élnek utóbbiak közül. „Ez ad igazán értelmet a munkánknak, amikor ilyen élettörténetekkel találkozunk, és tudjuk teljesíteni honfitársaink kérését, hogy harmadszor is magyar állampolgárok lehessenek. Nagyon sokan szenvedtek a honfitársak közül, volt, aki két háborút is átélt, hadifogságot, a diktatúrát is megszenvedte. Igazi örömteli pillanat, amikor ezek az emberek átvehetik a honosítási okiratot” – fejtette ki a főkonzul.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2016-01-20: Közélet - :

Szövetséget alakítanak a magyar gazdák

A bíróságon januárban bejegyzett Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége megalakulásáról számoltak be tegnap a szövetség vezetői Kolozsváron. Jakab Ernő elnök elmondta: a szövetséget 16 erdélyi magyar gazdaegyesület hozta létre, és a mai ülésen további öt egyesület csatlakozási kérelméről döntenek.
2016-01-20: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Szabadságunkat is korlátoznák

Ha egy választott testületnek, a helyi önkormányzatnak arra sincs hatásköre, hogy eldöntse, milyen legyen a település főtere, akkor legalább ne beszéljünk demokráciáról, ne ámítsuk magunkat és a nagyvilágot azzal, hogy jogállamban élünk. Ha a polgármesteri hivatalnak a titkosszolgálat engedélyét kell kérnie ahhoz, hogy fát, virágot ültessen, akkor inkább beszélhetünk a hírszerző szolgálatok mindenek fölöttiségéről, rendőrállamról, diktatúráról, mintsem demokráciáról vagy önkormányzatiságról.