A Magyar kultúra napjaÜnnepi szokásaink régen és ma

2016. január 23., szombat, Közélet

A háromszéki ember számára az ünnepek sokkal többet jelentenek templomi ájtatoskodásnál, farsangi bohóckodásnál, szertelen eszem-iszomnál. Ezt az időszakot sajátos lelkiállapot, embertársaink iránti nyitottság jellemzi, és társadalmi biztonsági szelepként működnek – fogalmazza meg Pozsony Ferenc a Háromszéki ünnepek című, tegnap Sepsiszentgyörgyön bemutatott könyvében, amely a háromszéki népszokások, hagyományos népi és polgári ünnepek szokáskultúrájának első összegző kiadványa.

  • Kinda István, Pozsony Ferenc és Vargha Mihály
    Kinda István, Pozsony Ferenc és Vargha Mihály

A magyar kultúra napján a Székely Nemzeti Múzeumban tartott könyvbemutatón Vargha Mihály múzeumigazgató régi együttműködő partnerként köszöntötte a szerzőt, Tamás Sándor megyeitanács-elnök pedig kiemelte, a megyei önkormányzat fontosnak tartja a forrásfeltárást és a vonatkozó kutatások eredményeinek kötetben, filmen való megjelentetését, népszerűsítését, a Kovászna Megyei Művelődési Központtal együtt ezért támogatták Pozsony Ferenc munkájának kiadását. A Háromszéki ünnepek – Dolgozatok háromszéki népszokásokról című, szakemberek által hiánypótló kézikönyvnek nevezett kiadványt Kinda István néprajzkutató ismertette. Elmondta, a kötet anyagát a szerző az 1970-es évektől kezdődően napjainkig a környékbeli falvakban gyűjtötte, személyes megfigyeléseit levéltári, könyvtári adatokkal, tanítványoktól, fotóriporterektől, újságíróktól lejegyzett információkkal egészítette ki. Jelen kiadvány a 2006-ban megjelent Erdélyi népszokások háromszéki fejezetének új adatokkal, megfigyelésekkel bővített változata. A háromszéki szokáskötet még időben jelent meg ahhoz, hogy az olvasók kapcsolatot tudjanak teremteni egy-egy általuk ismert szokás és a lejegyzett változat között, hiszen napjainkban még élnek a karácsonyi, farsangi, húsvéti, pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódó hagyományok – mondta a könyv méltatója. Említett ünnepkörök részletes bemutatása mellett a gazdasági év szokásait, valamint az egy-egy településhez kötött egyedi hagyományokat is megismerhetjük Pozsony munkájából.
Háromszéken az összmagyar szokáskultúra jelentős részét ismerték, a szokások egy része még él – hangsúlyozta a szerző, és leszögezte, mivel az ünnepi hagyományok közösségi jellegűek, ott maradnak fenn, ahol még az emberek egymásra figyelnek, együtt tudnak dolgozni a hétköznapokban, ünnepeken pedig együtt tudnak játszani, örvendeni. Poszony Ferenc kiemelte, a jelenkori értelmiségnek, művelődési és oktatási intézményeknek, az egyháznak szerepe és felelőssége, hogy éltessék, felújítsák az ünnepköri szokásokat, amelyek rólunk, a mi értékrendünkről, identitásunkról szólnak.
A Háromszéki ünnepek fejezetei végén többoldalas színes fényképmelléklet található. Harmincoldalas szövegtár segíti elő a régi karácsonyi kántálóénekek, névnapi köszöntők, húsvéti locsolóversek megismerését. A kötetet román és angol összefoglaló zárja, a Kriza János Néprajzi Társaság adta ki Kolozsváron 2015-ben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2016-01-23: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Felkarolják a bábszínházat

A sepsiszentgyörgyi Cimborák bábszínház jelenleg három alkalmazottal és három állandó bedolgozóval működik, s bár a társulat most is alkotómunkát végez, előadásokat tart óvodákban, iskolákban, más településeken is, és újabb bemutatóra készül, szükség lesz új bábosok alkalmazására – közölte Antal Árpád polgármester, hangsúlyozva, hogy az önkormányzat támogatja a város és a megye, de még a szomszédos Barcaság gyermekei számára is fontos, jó hírű intézmény önállósulását.
2016-01-23: Máról holnapra - Farkas Réka:

Kultúrák ütközése

Megdöbbenést és felháborodást váltott ki Románia-szerte az úgynevezett Bodnariu-ügy, az, hogy néhány atyai pofon miatt egy Norvégiában élő román családnak elvették öt gyermekét. Az elmúlt napokban sokan sokféle módon elemezték az esetet, megszólalt az államelnök, kormányfő, véleményt mondott minden jelentősebb politikus, a parlament pedig egyenesen küldöttséget menesztett az észak-európai országba, hogy kioktassák az ottani hatóságokat arról, mi jó és mi nem a kiskorúaknak.