Nagyon fontos pillanathoz érkeztünk az önállósodásra vágyó Székelyföld életében. Úgy tűnik, valós akarat és szakmai összefogás született, sok-sok év várakozás után végre munkához látnak a szakértÅ‘k, és elkészÃtik Székelyföld fejlesztéspolitikai stratégiáját.
JelentÅ‘s tudományos dokumentumról van szó, amely feltérképezi a jelenlegi társadalmi, gazdasági viszonyokat, és megmutatja a lehetÅ‘ségeket, az irányt és a járható utat. Szociológusok, politológusok, antropológusok, közgazdászok, jogászok vállalták a munka rájuk esÅ‘ részét, hajlandóak tudást, idÅ‘t, energiát fordÃtani, hogy megteremtsék a régió fejlÅ‘déséhez szükséges tudományos hátteret.
A sikerhez azonban elengedhetetlen szükség van a politikum támogatására és a közakaratra is. Konszenzus, egységes fellépés kellene, amely egyelÅ‘re még körvonalazódni sem látszik. Hallunk Székelyföldi Fejlesztési Régióról, területi autonómiáról, decentralizációról, hol egyik, hol másik fontosságát emelik ki, de nincsen egységes, pontosan megfogalmazott cél. Mai napig ködös, hogy az RMDSZ a fejlesztési régiót a területi autonómia alapjának, az út egyik állomásának tekinti-e, vagy úgy értékeli, ez elegendÅ‘ a térség fejlÅ‘déséhez. Retorikájukból mindkét változat visszaköszön, kampánytól, helyszÃntÅ‘l, hallgatóságtól függÅ‘en. A Székely Nemzeti Tanács a területi autonómia kiharcolását tűzte ki célul, ezt tartja megoldásnak, az MPP elnöke pedig magyaroknak szánt nyilatkozataiban az SZNT követeléseit támogatja, az államelnökkel beszélgetve a közigazgatás decentralizációjáért száll sÃkra. Tulajdonképpen a fejlesztési régió, a decentralizáció egyaránt fontos, és egy-egy lépés lehet az önrendelkezés felé, de amÃg nem fogalmazódik meg nyÃltan, egyértelműen a végsÅ‘ cél, a sokirányú retorika csak zavarkeltésre alkalmas. A székelyföldi magyarok nem értik, mit is akarnak hol errÅ‘l, hol arról beszélÅ‘ politikusaik, Ãgy az egységes közakarat megnyilvánulása is odázódik.
A szakma megtette az első lépést, vállalta a feladatot. A politikumon a sor ― pártállástól, irányultságtól függetlenül ― leülni és tisztázni a célt, az afelé vezető utat, állomásait. Ha ez nem történik meg, esélyünk sincs bármit elérni, a székelyföldi autonómia elúszik a hétköznapi csatározások, kampánybeszédek, a politikai harc árján.