Nyisztor Ilona (jobbról) a kiállítás megnyitóján
Csángó kisdiákok nem csupán színes gyermekvilágukat tükröző alkotásaikat hozták el Pusztináról, illetve Frumószáról Sepsiszentgyörgyre, hanem a Míves Házban szombaton délután bemutatott kiállításuk mellé egy karéjnyit lelkükből is pászítottak: dallal, tánccal, tömbben élőket töprengésre ösztönző szép magyar szóval.
A kiállítás megnyitóján Nyisztor Ilona pusztinai népdalénekes köszönetét fejezte ki azoknak a székelyföldi pedagógusoknak, akik vállalták, hogy Csángóföldre költöznek, és magyarul írni-olvasni tanítják az ottani gyermekeket. ,,1990 óta kértük az aláírást, kértük, hogy induljon be a magyaroktatás. Most tizenkilenc falu iskolájában van magyaroktatás, ez nagy eredmény" — mondta, hozzátéve: a fiatalok nem csak írni-olvasni tanulnak, hanem ,,a szép régi énekeket, táncokat tanulják vissza". A népdallal, tánccal színezett kiállításmegnyitón jelen volt Jáki Sándor Teodóz atya, győri bencés szerzetes, aki miután kifejtette, hogy eddig nyolcvannyolc alkalommal járt néprajzi gyűjtőúton Moldvában, egy rögtönzött, rövid énekóra után a Míves Házból elindult nyolcvankilencedik csángóföldi útjára.
A csángó gyermekek kiállítását egyébként a szeptember óta Pusztinán oktató Vajda Éva sepsiszentgyörgyi magyartanár szervezte férjével, Szabó Lászlóval, aki képzőművészként foglalkozik délutánonként nyolcvan iskolással, az ottani iskolában Vajda Éva pedig 61 gyermeknek tanít magyar irodalmat és nyelvtant.
A pusztinai és frumószai fiatalok alkotásaiból készült kiállítás ezen a héten megtekinthető a Míves Házban. Magukra, életükre villantó sajátos tárlatuk első alkalommal jutott át a Kárpátok főgerincén, s minél több itteni gyermek, pedagógus és szülő tekintené meg azt, annál sikeresebb lenne, hiszen ide, nekünk hozták.