Borítékolható volt, hogy Dacian Cioloş, a szakértői kormány miniszterelnöke előbb-utóbb a politikai csatározások kereszttüzébe kerül, ám azt senki nem gondolta, hogy éppen legfőbb támogatói, a liberálisok lökik oda.
Tavaly májusban majdnem egyhangú többséggel szavazta meg a parlament az új választási törvényt, pontosabban visszaigazítottak mindent a korábbi gyakorlathoz: a polgármesterekre csak egy fordulóban voksolhatunk, a megyeitanács-elnököket közvetetten, a testület választja ismét. Akkor mindenki nagyon elégedett volt, senki nem panaszkodott, hogy valamiért ne felelne meg az új szabályozás. Nagy volt a felhördülés novemberben, amikor a frissen kormányfőnek nevesített Dacian Cioloş felvetette: vissza kellene térni a kétfordulós választáshoz, többen szemére vetették, hogy szakértői kabinet fejeként politikai babérokra tör, igyekeztek gyorsan visszaterelni a számára kiszabott szűk pászmára. Próbálta magyarázni, hogy ez volt a Ponta-kormányt megbuktató tüntetők egyik akarata, talán így bekövetkezhet a politikai osztály megújulása, de akkor senki nem vette komolyan, a fő ellenérv az volt, hogy fél évvel a választások előtt már nem módosítható a törvény.
Aztán január közepén felébredtek Csipkerózsika-álmukból a liberálisok, és valahogy kikalkulálták, nem nekik, hanem a szociáldemokratáknak kedvez az új törvény, nehéz lesz így kirobbantani helyükről a régi polgármestereket. Elkezdték követelni a miniszterelnöktől, hogy kormányrendelettel módosítsa a jogszabályt, legyen ismét kétfordulós szavazás. Cioloş azonban egyértelművé tette: a demokrácia megcsúfolását jelentené, ha a kormány sürgősségi rendelettel bírálná felül a parlament döntését. A liberálisok természetesen nem hagyták annyiban – túl nagy a tét –, és vasárnap már Klaus Johannis is mondogatni kezdte, hogy nem rossz ötlet a kétfordulós rendszer, jó lenne, ha kitalálna valamit a kormány. Sarokba szorították hát emberüket, aki most gondolkodhat: elveihez maradjon hű, vagy támogatói óhaját teljesítse?
Ha semmit nem tesz, Dacian Cioloş az őt hatalomra segítő utcára vonulók előtt veszíti hitelét. Ha sürgősségi rendelettel vagy felelősségvállalással módosítja a jogszabályt, abba belebukhat. Egyetlen lehetősége maradt: a parlament elé terjeszt egy módosító javaslatot és felkéri, sürgősségi eljárásban tárgyalják. Visszapattintja a labdát, végezzék el a politikusok a piszkos munkát, gyűjtsenek többséget a számukra megfelelő változat támogatására, és vívják meg a csatát az alkotmánybírósággal, a Velencei Bizottsággal, hogy jogszerű vagy sem pár hónappal a választások előtt változtatni a játékszabályokon.
Főzzék meg, amit enni akarnak, és aztán egyék is meg, amit sikerült kifőzniük.