Nem jó az új kerettanterv

2016. január 27., szerda, Közélet

A közvitára bocsátott V–VIII. osztályos kerettanterv csupán a jelenlegi kozmetikázott változata, főként formai módosításokat tartalmaz, de tartalmi szempontból nem jelent előrelépést – véli Kiss Imre megyei főtanfelügyelő, aki a tervezet egyik legnagyobb hibájának tartja, hogy a kisebbségi oktatásra vonatkozó tételek továbbra is hátrányosan érintik a magyar diákokat.
 

  • Az ozsdolai Kun Kocsárd Általános Iskola. Sok a megválaszolatlan kérdés. Albert Levente felvétele
    Az ozsdolai Kun Kocsárd Általános Iskola. Sok a megválaszolatlan kérdés. Albert Levente felvétele

Az oktatási minisztérium háttérintézménye, a Neveléstudományi Intézet a kerettanterv három változatát dolgozta ki, a főtanfelügyelő szerint a jelenlegi formában egyik sem elfogadható. Úgy véli, a készülő kerettanterveknek összeegyeztethetőeknek kell lenniük a tananyagprogramokkal, amelyek egyelőre csak a negyedik osztályig készültek el, és csak a harmadikig alkalmazzák, ezek hiányában csupán zsonglőrködés a különböző tantárgyak heti óraszámának meghatározása. Különösen fájdalmas, hogy bár két éve megvan a román nyelv oktatásának speciális programja a kisebbségi diákok számára XII. osztályig, mégsem alkalmazzák, de máris előírják, hogy heti hány órában kell tanítani – szögezi le Kiss Imre.
Egy másik nagyon fontos hiányossága a már lezárult közvitán véleményezett kerettantervnek, hogy a törzsanyagból hiányzik az anyanyelv és a kisebbségek történelme tantárgy, ami azt jelenti, hogy ezek az órák pluszban lesznek a magyar diákok számára, illetve a választható tárgyak rovására mennek. A főtanfelügyelő szerint a javasolt tervek nem tükrözik az interdiszciplinaritást, nem igazodnak az európai modellekhez, ami elsősorban azoknak a diákoknak jelent hátrányt, akiknek szülei néhány évre külföldön vállalnak munkát, gyermekeik ott tanulnak, majd hazatérve újból be kell illeszkedniük a hazai oktatás rendjébe. Hetente, kéthetente érkezik kérelmező oklevél egyenjogúsítás miatt, de a PISA-felmérések is az előbbi követelményekhez igazodnak – mondotta.
A kerettanterv-változatok egyikét sem tartja elfogadhatónak a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) sem, amely a szervezet megyei elnökségei, a szervezethez kapcsolódó szakemberek véleménye alapján fogalmazta meg észrevételeit. Eszerint a nem román anyanyelvű diákok számára az anyanyelv és a kisebbségek története és hagyományai tárgyak helye a törzsanyagban van; a tantárgyi programok tartalmi változtatása, csökkentése lehet fő cél, azonban csupán az óraszámok csökkentésével ez nem érhető el, értelmetlen; a javasolt kerettantervek ellentmondanak a kompetenciaelvű koncepciónak; túl magasak a heti óraszámok (a tanulók továbbra is túlterheltek lesznek); a kerettanterv a tantárgyak számának szempontjából felaprózott, túl kötött, kevés teret ad az iskoláknak a helyi tanterv kialakítására; nem veszi figyelembe a gyermekek életkori sajátosságait; a heti egyórás tantárgyak tanítása nem hatékony, így ezek esetében elképzelhető lenne a tömbösítés; a társadalomtudomány tárgyak bevezetése ebben a formában átgondolatlan és felesleges, V. osztályban a gyermekek jogainak tanítása túl korai; a természettudományok tárgy túl korán, már ötödik és hatodik osztályban differenciálódik, csak hetediktől kellene, a kémia és fizika tanításának V. osztályban nincs alapja; tanácsadás, irányítás, osztályfőnöki óra az egész iskolai szakasz folyamán szükséges, a törzsanyag részeként, nem csupán nyolcadikban.
Az RMPSZ javaslatai között szerepel: a tantárgyi programok megváltoztatása, a román nyelv és irodalom tantárgy esetében egy sajátos kisebbségi tananyag bevezetése, de ugyanakkor minden más tantárgy esetében is fontos a kompetenciák áttekintése, a törzsanyag lerövidítése és adott helyeken ennek egyszerűsítése; az egymásra épülő tantárgyak programjai egymással összhangban vezessék be az új fogalmakat, figyelembe véve az interdiszciplinaritást.
A pedagógusszövetség következtetése: ahhoz, hogy a szükséges változtatásokat gyakorlatba lehessen ültetni, az új kerettanterv, az új tantárgyi tervek és a digitális tankönyvek bevezetését megelőzően továbbképzés-sorozatot kell szervezni az általános iskolában oktató pedagógusok részére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2016-01-27: Máról holnapra - Farkas Réka:

Ki mit főz, azt eszi

Borítékolható volt, hogy Dacian Cioloş, a szakértői kormány miniszterelnöke előbb-utóbb a politikai csatározások kereszttüzébe kerül, ám azt senki nem gondolta, hogy éppen legfőbb támogatói, a liberálisok lökik oda.
2016-01-27: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Alaptalan számonkérés

Valaki panaszt tett nála, hogy a Mihai Viteazul-szoborcsoport sötétben áll, nincs megfelelően kivilágítva – közölte Rodica Pârvan a sepsiszentgyörgyi tanács legutóbbi ülésén, és bár elismerte: esténként nem jár a tér környékén, kérte, hogy ne várjanak a rendezésével, amíg a sárkánydomb sorsa eldől.