Magyar tükör

2008. április 22., kedd, Világfigyelő

Majdnem valószínű, hogy a szabad demokraták kilépnek a koalícióból, ezért a szocialista pártnak jelenleg nincs más lehetősége, mint vállalni a magyar belpolitikában hagyománytalan kisebbségi kormányzást.

Nem véletlen tehát, hogy szaporodnak a pártban a Gyurcsány Ferencet és a kormányt bíráló megjegyzések. Nagy vihart kavart a Gyurcsány belső ellenzékéhez tartozó parlamenti elnök, Szili Katalin nyilatkozata, amelyet A hit gyülekezete lapjának, a Heteknek adott. ,,Egy robogó vonaton ülünk — fogalmazott szemléletesen —, amely rohan velünk a szakadék felé. Ha valaki viszont meg akarja húzni a vészféket, egyszerűen elütik a kezét." * Juhász Ferenc alelnök nem látja ennyire sötéten a helyzetet, szerinte olyasfajta intézkedésekre van szükség, amelyek segítik az ország ügyeinek a rendbetételét. A pártnak, vállalva a kisebbségi kormányzást, most már a Fidesszel és a gazdasági élet képviselőivel is jóban kell lennie. Történtek is ilyesfajta egyeztetések, végre sikerült ötpárti tárgyalást összehozni a magyar gazdaság élénkítését célzó adóreformról. Igaz viszont, hogy a kompromisszumkészség egyelőre hiánycikk, megegyezni nem tudtak. Juhász szerint az adócsökkentésnek csak akkor van alapja, ha az ehhez szükséges forrásokat megtalálják. Hogy ezeket megtalálják-e, kétséges. Az MSZP egyelőre a régi reflexekkel az ellenzékre mutogat, mivel szerintük a népszavazás eredménye vont el olyan forrásokat a költségvetésből, amelyek lehetetlenné teszik az elkerülhetetlen adóreformot. * Megszó­lalt a hét végén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki kijelentette: esze ágában sincs visszatérni a gazdasági életbe, ő küzdő típus, s bízik abban, hogy nagyon hamar vissza tudja szerezni népszerűségét. Különben is, nem látja olyan rossznak a gazdaság helyzetét. ,,Az első két év nehezén már túl vagyunk — jelentette ki magabiztosan —, és a Fidesz most azért akarja mindenáron kikényszeríteni az előrehozott választásokat és átvenni a kormányzást, mert az elkövetkező két esztendőben már könnyebb dolga lesz a kormánynak." * Ha vannak is, mint említettük, az MSZP-ben Gyurcsány Ferencet bíráló hangok, sokan már olyasmit is emlegetnek, hogy nem az ominózus őszödi beszéd, hanem már a 2005. decemberi népszavazás után le kellett volna mondania. De ezek a bírálók egyelőre elszigeteltek, a párt nagy többsége szokás szerint összezár a miniszterelnök körül. Politológusok szerint részint azért, mert pozícióikat féltik, részint vannak olyanok is, akik az esetleges felelősségre vonástól tartanak. ,,Ne ismerjünk be semmit, akkor talán az emlegetett dolgok nem is léteznek…" Ez ama bizonyos struccpolitika… * Közben folynak a belső harcok az SZDSZ-ben is. Az már nem kérdéses, hogy kilépnek a koalícióból, az viszont igen, hogy ki lesz a pártelnök, ugyanis Kóka legitimitása a választási csalások miatt meglehetősen bizonytalan. Fodor Gábor mellett most a párt korifeusai — közöttük Magyar Bálint — egyre többször emlegetik az egy éve visszavonuló Kuncze Gábor nevét. A politikus tekintélye a pártban töretlen, sokan már azt is ellenezték, hogy visszavonuljon a pártelnöki pozícióból, szerintük az ő tekintélye tartotta össze a széthúzó pártot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 896
szavazógép
2008-04-22: Világfigyelő - x:

A Szojuz TMA-11 kalandos visszatérése

A Szojuz TMA-11 teherűrhajó automatikája nem stabilizálta a leszállóegységet, ezért az gyakorlatilag függőlegesen zuhant a Föld felé, ráadásul egy olyan területen landolt, ahol éppen tarlóégetés folyt, s az ejtőernyők lángra kaptak — jelentették tegnap az orosz lapok.
2008-04-22: Világfigyelő - Simó Erzsébet:

Röviden

Európa Koszovóért
Az Európai Unió hozzá kíván járulni Koszovó gazdasági és szociális fejlődéséhez — jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság bővítési biztosa. A finn politikus egy tegnapi interjúban annak a nézetének adott hangot, hogy ehhez meg kell találni a megfelelő eszközöket, s ezek között egy kereskedelmi megállapodás lehetőségét említette.