Az Európai Unió hozzá kíván járulni Koszovó gazdasági és szociális fejlődéséhez — jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság bővítési biztosa. A finn politikus egy tegnapi interjúban annak a nézetének adott hangot, hogy ehhez meg kell találni a megfelelő eszközöket, s ezek között egy kereskedelmi megállapodás lehetőségét említette.
A bővítési biztos egyidejűleg hangsúlyozta, hogy az EU Szerbiát is az ,,európai úton" kívánja tartani. Szavai szerint az úgynevezett stabilizálási és társulási megállapodás mindehhez megfelelő jelzés lenne. Ennek ratifikálására azonban csakis akkor kerülhet sor, ha Szerbia teljes mértékben együttműködik a hágai Nemzetközi Törvényszékkel — tette hozzá.
Carter a Hamaszt szelídítette
Jimmy Carter volt amerikai elnök szerint a Hamasz palesztin iszlamista szervezet hajlandó elismerni Izrael jogát ahhoz, hogy ,,szomszédként békében éljen". A közel-keleti körúton járó Carter, aki a hét végén Szíriában találkozott Hamasz-vezetőkkel, tegnap Jeruzsálemben arról is beszámolt, hogy a palesztin szervezet kész lenne elfogadni egy olyan békemegállapodást, amelyet Mahmúd Abbász palesztin elnök kötne Izraellel, amennyiben a palesztinok egy szabad népszavazáson támogatják azt. Az izraeli és az amerikai kormányzat egyaránt elutasítja Carter nyitását a Hamasz felé. A hét végén Ehud Olmert izraeli miniszterelnök közölte: úgy döntött, nem találkozik Carterrel Izraelben, mert nem akar olyan látszatot kelteni, mintha részese lenne bármilyen tárgyalásnak a Hamasszal.
Kommunista nevelési program a tibetieknek
Politikai nevelő programot indított a Kínai Kommunista Párt Tibet fővárosában, Lhászában, hogy ellensúlyozza a tartományban uralkodó függetlenségi érzületet és a dalai láma támogatottságát. Mint arról a hivatalos Tibet Daily tegnapi számában beszámolt, az oktatási programot elsősorban a párttagoknak és a helyi hivatalos személyeknek szánják, hogy a szeparatizmus elleni harc, a stabilitás védelme és a fejlődés előmozdítása érdekében egyesítsék a tisztségviselők és a tömegek gondolkodását, valamint a köztük lévő összetartó erőt. A két hónapos kampányban televíziós programok és szervezett ,,elítélő" ülések is lesznek.
Párizs békülne
Nicolas Sarkozy francia államfő több magas rangú személyt küld a héten Pekingbe a francia—kínai kapcsolatok rendezésére, miután a tibeti helyzetet illető francia álláspont, az olimpiai láng párizsi körútját övező botrány és az olimpia megnyitójának kilátásba helyezett bojkottja miatt franciaellenes tüntetések robbantak ki Kínában. ,,Szeretném elmondani, hogy megdöbbentettek azok a támadások, amelyek Önt érték április 7-én Párizsban, és mély tiszteletet érzek az ön által tanúsított bátorság miatt Ön és a népe iránt" — írta a francia államfő. Levelét Christian Poncelet szenátusi elnök személyesen nyújtotta át tegnap Sanghajban annak a 27 éves, fogyatékos kínai sportolónőnek, aki az olimpiai láng párizsi körútján tartotta a fáklyát.
Washington párbeszédet sürget
Tibet ügyében az jelenti az egyetlen előrevivő utat, ha érdemi párbeszéd kezdődik Kína és a dalai láma között — szögezte le Paula Dobriansky amerikai külügyi államtitkár. Kína régóta elnyomja a tibeti nép vallási, kulturális és egyéb jogait, amiről a washingtoni külügyminisztérium jelentései részletesen beszámolnak — véli ugyanakkor a demokráciáért és globális ügyekért felelős államtitkár, a tibeti ügyek koordinátora.
Elolvadt Hillary előnye
Minimálisra csökkent Hillary Clinton előnye Barack Obamával szemben a demokrata szavazók körében Pennsylvania államban, ahol ma rendezik meg a következő amerikai előválasztási fordulót. A Gallup friss kutatásának eredményei szerint — amelyeket vasárnap tettek közzé — a Demokrata Párt elnökjelöltségéért folyó küzdelemben a volt first lady már csak 47—45 arányban vezet az északkeleti szövetségi államban. Hasonló eredményt hozott a Newsmax/Zogby felmérése, amely szerint Clinton előnye 46—43 arányú, ez a különbség már a statisztikai hibahatáron belül van. Országos szinten a Gallup szerint Obama 51—40 arányban vezetett néhány napja vetélytársával szemben. A Newsweek felmérése szerint előnye már majdnem húszszázalékos, 54—35 arányú. Ez nagy eltolódást mutat: egy hónapja, Clinton ohiói és texasi győzelme után még szinte azonos volt a támogatottságuk.