Jószomszédság

2016. január 30., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

Az Európa-szerte fokozódó terrorveszély, a romló biztonság, a térségben az utóbbi időben tapasztalható feszültségek, konfliktusos, esetenként polgárháborús helyzetek miatt sem mindegy, milyen kapcsolatot ápol Románia és Magyarország. Nekünk, erdélyi magyaroknak pedig különösen fontos a jószomszédsági viszony, hisz sokszor megtapasztalhattuk már, Bukarest hajlamos rajtunk elverni a port, ha éppen diplomáciai konfliktushelyzetbe került Budapesttel.

Minden szempontból fontos tehát, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter tegnap Bukarestbe látogatott, s román kollégájával, a szenátus elnökével, valamint a kormányfővel is találkozott. Már maga a látogatás ténye is előrelépésnek minősül ahhoz a hisztérikus hangulathoz képest, amely Victor Ponta kormányzása idején uralta az államközi kapcsolatokat. A Bukarestben két hónapja beiktatott szakértői kormány, de a külpolitikában elég jelentős mozgástérrel bíró Klaus Johannis államfő is beláthatta: sehova sem vezet az újabb és újabb konfliktusok gerjesztése, a folyamatos odamondás.
Annál is inkább, mert a két szomszédos ország gyakorlatilag ugyanazon kihívások elé néz. A migrációs hullám ugyan elkerülte eddig Romániát, de a lassan bezáruló európai határok miatt ez a helyzet könnyen változhat, és nem mindegy, hogy a schengeni csatlakozásért küzdő bukaresti hatóságok miként vizsgának majd, hiszen a kezdetben befogadáspárti európai retorikát kezdi felváltani a külső határok védelmezésének szükségességéről szóló diskurzus. Az ukrajnai konfliktus mielőbbi rendezésében is érdekelt mindkét ország, az ott élő nemzeti kisebbségek jogainak bővítése szintén közös cél. De sorolhatnánk tovább: az energiaellátás, a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok stb. – a legtöbb kérdésben mindkét fél érdeke az együttes fellépés, a jószomszédsági viszony.
Bukarest szemléletváltásával a ma még kényesnek tartott kisebbségi kérdés is összekötő elem lehetne – „csupáncsak” annyit kellene tenniük a román hatóságoknak, hogy ne nemzetbiztonsági veszélyforrásként, hanem az országot gazdagító erőforrásként tekintsenek az itt élő nemzeti közösségekre, így a magyarságra is, amint azt Szijjártó Péter megjegyezte román kollégájával tartott közös sajtótájékoztatóján. Persze, jól tudjuk, nincs realitása annak, hogy egyik napról a másikra bekövetkezzék ez, a román nemzetpolitikának máig meghatározója az asszimilációs törekvés, ráadásul túl erősek azok a hatalmi körök, amelyek ennek fenntartásában érdekeltek – egész apparátus, titkosszolgálatok, erőszakszervezetek élnek meg ebből.
Mindenesetre, a közös geopolitikai érdekek, a két állam stratégiai kérdésekben történő együttműködése inkább segítheti a romániai magyar közösség jogküzdelmét, mint az állandó civódás a szomszédok között.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-01-30: Közélet - Mózes László:

Kedvező hátszélben a Magma

Jól kezdődik a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér éve: a sepsiszentgyörgyi kulturális intézményről elismerő szavakat írt Dan Perjovschi képzőművész, a „Magma nagykövete”, majd január folyamán az is beigazolódott, tevékenységüket országos viszonylatban is követik, fontosnak tartják. Tegnap este megnyílt az idei első kiállításuk, ám az idénre tervezett tárlatok között olyan is található, melynek megnyitására Barabási Albert László világhírű hálózatkutatót kérték fel.
2016-01-30: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Megyehatáron túl is érdekes (Küzdelem a mesekunyhóért)

Királyi látogatására készülnek négy háromszéki és egy barcasági faluban: a Megyei Művelődési Központ által másodszor meghirdetett Mesekunyhó-vetélkedőbe benevezett csapatok most értek el az egyik legnehezebb feladathoz, egy uralkodó fogadása ugyanis akkor is sok előkészületet kíván, ha csak a mesebirodalom királyfia érkezik pár fős kíséretével. A király – Nagy-Kopeczky Kálmán bábszínész – váratlan elhunyta után ugyanis a fia vette át teendői egy részét, szerencsére már eleve bevonásával építették fel a keretmesét.