Hallgatólagosan elfogadottnak nyilvánította a kisebbségi nyelvek közigazgatási használatát betiltó törvényjavaslatot a képviselőház, miután a házszabályban megszabott határidőn belül a tervezetet nem tűzték napirendre – jelentette tegnap az Agerpres hírügynökség. A döntő szót a szenátus mondja ki. Az RMDSZ-frakció meg kívánja akadályozni a törvény elfogadását.
A magyarellenességéről elhíresült Bogdan Diaconu képviselő tervezete megtiltaná a romániai közintézményeknek, állami hatóságoknak és önkormányzatoknak, hogy a román nyelven kívül bármilyen más nyelven kommunikáljanak szóban vagy írásban. Előírná, hogy a települési vagy megyei képviselő-testületek üléseit kizárólag románul tartsák, hivatalos tolmácsolást biztosítva az „idegen meghívottaknak és a román állampolgársággal nem rendelkező résztvevőknek”.
A törvényjavaslat elfogadása esetén közérdekű feliratot csak románul lehetne kitenni Romániában. Ez egy létező jog eltörlését jelentené, hiszen a 2001-ben elfogadott közigazgatási törvény a közintézményeket kétnyelvű feliratozásra kötelezi azokon a településeken, ahol valamely kisebbség aránya meghaladja a húsz százalékot.
A szociáldemokrata színekben képviselői mandátumhoz jutott, majd később saját pártot alapító Diaconu nyíltan hirdeti, hogy a magyar feliratok betiltására dolgozta ki javaslatát.
„Románia csúnyán levizsgázna kisebbségügyből, ha törvény lenne egy magyarellenes tervezetből. Ma a képviselőház semmibe vette a törvénybe foglalt kisebbségi jogokat, egy új jogszabály által megtiltaná a kisebbségek anyanyelvhasználatát a közigazgatásban. Képviselő kollégáinknak tudniuk kellene, hogy a demokrácia határait feszegeti az, hogy egy törvényhozó testület hallgatólagosan elfogad egy nyíltan magyarellenes törvénykezdeményezést. A tervezetet az RMDSZ szenátorai bizonyára megakadályozzák a felsőházban” – nyilatkozta Máté András Levente, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Diaconu-tervezet hallgatólagos elfogadása után. A Kolozs megyei képviselő szerint a képviselőház házbizottságának lett volna a feladata, hogy egy nyilvánvalóan etnikai feszültségeket keltő törvénykezdeményezést napirendre tűzzön, és azt érdemben megvitassák. Erre nem került sor, noha az RMDSZ parlamenti képviselői a szakbizottsági vitákon többször is felhívták a figyelmet az aberrációkat tartalmazó törvénykezdeményezésre és ellene is szavaztak – hangsúlyozta Máté, nehezményezve, hogy a törvényhozás ilyen módon semmibe veszi az európai értékeket, amelyek mellett Románia uniós csatlakozásával is elkötelezte magát. Kijelentette: „Románia nem mulaszt el egyetlen alkalmat sem, hogy minden külföldi fórumon hangsúlyozza: ő az EU mércéje kisebbségvédelem terén. A szenátusban van még alkalom visszatérni a sokat hangoztatott európai útra. Az RMDSZ szenátorai egyértelműen gondoskodni fognak majd arról, hogy a magyar közösség jogait ne nyirbálják meg”.