Nemzedékváltás a Bakancsnál

2016. február 20., szombat, Közélet

 Hosszú, éppen hatéves szünet után éledt fel tavaly a Bakancs, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum diáklapja. Kicsit bábáskodhattam újraindításánál, kevéske műfaj­ismeretet tanítottam, néhány újságcsinálási ötletet adtam a maroknyi szerkesztőségnek – és csakhamar kiderült, nem kis fába vágták fejszéjüket.

Útjuk legelején ugyanis még maguk sem tudták, mivel fogják megtölteni az újságot, egyáltalán: mi legyen az a kínálat, amivel olvasótábort tudnak kialakítani? Milyen tartalmú írások kelthetik fel diáktársaik érdeklődését? Milyen rendszerességgel jelenjen meg a Bakancs? Milyen formátumban, milyen kivitelben? Holott a válaszok kezdeti dilemmáikra valójában nagyon egyszerűek: arról kell írni, ami a szerkesztőket is érdekli, az iskolában zajló rendhagyó eseményekről, kiemelkedő teljesítményű társakról – ezek adják az alkalmi témákat. A többit az állandó rovatok. És a lap akkor jelenik meg, amikor elkészül. Hát így alakult ki a Bakancs legújabb folyama, az elmúlt két és fél évtizedben a gyakori kényszerszünetek okán a megszámlálhatatlanodik.
Most azonban, ideig-óráig legalábbis, biztosított a folyamatosság. Az (újra)alapító főszerkesztő, Jánosi Eszter kimenő évfolyamos, az érettségire való készülés miatt átadta a szerkesztői szoba (mert ilyen is van a Mikesben!) kulcsát Fazakas Rékának, aki még csak tizedikes, tehát – amennyiben társai továbbra is bizalmat szavaznak neki, illetve „amíg a Bakancsnak haszna van” belőle – két év áll rendelkezésére, hogy megvalósítsa tudatosan vállalt célját: „a Bakancsot megismertetni az iskola diákjaival, mert sokan közülük még mindig nem tudják, hogy van iskolaújságunk”; és hogy megtegye azt is, amire nem vállalkozott ugyan, de ez a sulilapok igazi célja és rendeltetése: véleményalakítás és véleménynyilvánítási fórum biztosítása az adott közösség számára. Hogy majd gondolkodó és értve olvasó emberekké váljanak a mai „emberkék”. Ehhez azonban az szükségeltetik, hogy mindig az előző lapszáménál nagyobb tartalmi és formai igényességgel készítsék az újságot – de bírálatból ennyi, hisz tulajdonképpen csak annyit akartunk mondani: sok sikert, új Bakancs-csapat!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 461
szavazógép
2016-02-20: Közélet - :

Próbavizsgáznak a nyolcadikosok

Közel ezerötszáz magyar és hatszáz román VIII. osztályos háromszéki diák számára kezdődik meg hétfőn az országosan egységes próbavizsga, amelyen tavaly ilyenkor a tanulók alig több, mint fele érte el mind a három tantárgyból az ötöst. Hétfőn román nyelv és irodalomból, kedden matematikából,  szerdán magyar nyelv és irodalomból írnak dolgozatot videokamerával ellenőrzött tantermekben. A próbavizsga eredményeit március 4-én függesztik ki az iskolákban, a diákok teljesítményéről tájékoztatják a szülőket is. (fekete)
2016-02-20: Vélemény - Váry O. Péter:

Bölön hírös farsangja (Kármentő)

Így, február vége felé temetjük a telet, még ha nem is volt, csak a kalendáriumban. Maskarázik falun és városon apró és nagy, vidám felvonulás, csörömpölés, rigmusok, bábuégetés, minden, ami az ősrégi forgatókönyv szerint szükségeltetik. Akad, ahol többszörösen is eltemetik a telet, s ennek a megismételt játéknak nemcsak az az indoka, hogy a több helyről verbuvált csapatok mindenike megmutatná magát és gonoszűző tudományát, hanem – titkon – az is: így biztosabb, hogy már nem jön vissza a tél. S ha már ennyire belenyúltunk a tavaszba, hát ne is jöjjön.