Kinek ne lenne kedves olvasmánya a helytörténet, ami közel hoz mindenkit a mához? Mint a barátosi születésű néhai Kelemen József történész-történelem szakos tanár Barátos című falutörténete is, mely visszavisz abba a korba, amikor a település közelebb feküdt a pusztító árvizekkel érkező Kovászna-patakhoz, s a népnek menekülnie kellett e jelenlegi, kissé magasabban fekvő területre, ahol új templomot is épített magának. Régi kápolnája mellett barátok éltek – vélik hinni még a maiak is, innen eredeztetik a település nevét. Böjtmás havában tettük fel a kérdést: mi a hír Barátos községben?
Jó esztendő reményében
– Van újság mifelénk –, jegyeztük a feleletet. Három falu gondokkal küzd, ’sze ide tartozik Orbaitelek és Páké is. Öröm, hogy végre lesz jó ivóvizünk, reméljük, jó esztendőt ad a Fennvaló, s a Nemere nem pusztítja el a gyümölcsöt, elkerül az aszály. A nyáron községvezetőt kell választanunk, s úgy hírlik, töltőállomást is létesítenek, ne kelljen messzire menniük traktoristáinknak üzemanyagért.
A vidéki gazda sosincs tennivaló nélkül. Ha engedi az idő, újra felgereblyéli kertjét, s ha nem végezte el fáinak nyesését, fűrészt vesz kezébe, kikerül a kaszálókra a maradék istállótrágya. Barátos alatt közel a „testvíz”. Hóolvadások után, esős időszakokban gyakran felszínközelbe kerül. Ilyenkor a vízlefolyókra is gondot kell fordítani. Évekkel ezelőtt „árvizes pénzből” sikerült kissé lecsapolni a belvizeket. Pákéban befejezik a kultúrotthon korszerűsítését, Teleken híd épül a Feketeügyön a szomszéd Lécfalva felé. A községközpont Barátos és Orbaitelek alatt összefüggő, borvíz tartalmú úszóhomokréteg található, amit Barátoson fúrással mutattak ki, Teleken a folyó alacsony vízállásakor természetes források képében tör a felszínre a vasas-szénsavas borvíz. Erre áhítoznak a környékbeliek.
Idős pomológussal és a nyugalmazott Juhos tanító bácsival, a padokon ülő idősekkel az ez évi időjárást latolgattuk. Elmondták: úgy lehet, a régi jóslatoknak már befellegzett, az ember elrontotta az időjárást, s a globális felmelegedés nem mese, mert ilyen gyenge télben rég nem volt részük. Mégis fel-felidézik az öregek a régi jóslásokat.
– Most is tavaszelő vagy böjtmás havának nevezzük márciust, ahogyan a régiek. Barátoson most is van katolikus filia, az idén virágvasárnap is korábbra esik, akkor lesz vége a böjtnek, 20–22. között beáll a tavaszi napéjegyenlőség. Még ma is emlegetik, hogy a 100 éves naptár szerint, amilyen az időjárás március 9. körül, olyan marad egész hónapban. Ha január meleg volt, március hideg. Száraz március szép májust jövendöl. A napéjegyenlőségkor feltámadó szélvész termékeny esztendőt ígér. Ha a harangok messze hallatszanak, nagy eső következik. A régi időkben Kázmér napja volt faluhelyen a patkányűzés ideje. A nap hajnalán a gazdaasszonynak háromszor körül kellett szaladnia a bennvalót mogyoróhusánggal ütögetvén a falakat, az riasztotta el az élősködőket. E sorok írójának szülőfalujában, Árkoson ilyenkor kiáltozták, hogy Kázmér napján pusztulj, patkány!
Iskola és egyház
– Ne fényképezzenek, mert a tanulókat nem szabad takarításra és más munkákra felhasználni – figyelmeztettek már a barátosi Bibó József Általános Iskola udvarán. Mindhiába – derült ki –, mert a gyerek nem tud szépen ülni, a falusi gyermek szereti a tevést-vevést, s mint láttuk, még a munkából is játékot csinál! A seprűsök meg-megkergették pajtásaikat, s hangos csirikolással tették hangulatosabbá a szép tavaszi napot.
Beder Győző igazgató-tanár az új esztendő új gondjaival küzd. Tavaly sikerült megmenteni az iskolaépület hátsó szárnyát, favázát egy kórokozó életveszélyessé pusztította, de a bajból maradt még erre az esztendőre is – mondta –, mert ha nem is olyan riadalmasan, de az épület másik szárnyán ebben az évben is el kell végezni a fertőtlenítő-mentő munkálatokat, amihez ismét pénzre van szükség. Az idei költségvetésben nevetségesen kevés pénzt kaptak, még egy ajtózárat sem tudnak venni belőle. Azt mondták, adjon be papírt, mire van szüksége, kezdődik a keringő!
A község falvaiban működnek az elemi iskolák, hála a sulibuszoknak, sikeresen átszervezték a hálózatot, pénzalapot kaptak az ingázó tanárok számára, de gond nélkül soha nem lesznek. Beder igazgató mint testnevelő tanár mindig az iskola régi épületének felújítását emlegeti, ott lehetne korszerű sporttermet kialakítani.
– Mi újság a barátosi református egyházközség berkeiben? – kérdeztük Márk László gondnokot.
– Nekünk tervünk éppen elég van erre az esztendőre. Én 37, könnyűnek éppen nem nevezhető esztendő után követem Mircse Ferenc gondnokot, a barátosiak Frici bácsiját, aki koránál fogva nem vállalhatta megbízatását, visszavonult és megkapta a tiszteletbeli főgondnoki címet. Elképzeléseinkhez anyagiak is kellenek – folytatta a gondnok, de reméljük, azokat is sikerül összehozni, mint eddig mindig. Megtanítja az élet az egyházakat a mértékletes tervezés művészetére. Ki van tűzve a harangtorony külső javítása, amit nem lehet halasztani, de legalább ennyire fontos régi, Csoflek-féle orgonánk felújítása is, aminek érdekében Bóné Barna tiszteletes urunk keresi a szakképzett javítómestert.
– Az egyházközség eredményes munkáját igazolja a teljesen felújított, szép kultúrotthon. Ott zajlik Barátos művelődési tevékenysége, s a Ferencz Ernő fúvószenekar is az egyházon belül működik.
– Voltak rendezvények, többnyire alkalmiak – mondta a gondnok –, szüreti és kosaras bálok, amit a fiatalok szerveznek minden évben, ott tartottuk a fúvóstalálkozót, a zenekar hagyományos karácsonyi koncertjét, az iskolai évzárókat és egy-egy, év közben bejelentkező nevelő jellegű előadást. A helybeli Ferencz Ernő Fúvós Egyesület valóban az egyházközség keretében működik, mert a Ferencz Ernő református kántor nevét viseli, fontos szerepe van nemcsak a polgári település, hanem az egyházi ünnepségek-megemlékezések nemessé és széppé tételében is.
Ha az időjárás engedi
A településfejlesztés dolgában a polgármesteri hivatalban tájékozódtunk. Csak akkor lehet megkezdeni a csatornázás most már valójában soron következő munkálatait – tájékoztatott Kerestély Csaba polgármester –, ha jóra fordul az idő, így egyeztünk a szennyvízhálózat-kivitelező bukaresti céggel. Ha a belvizek vagy a csapadék megakadályozna, a három település ülepítő állomásával kezdenénk.
A községi infrastruktúra kialakításának késése felől érdeklődve az elöljáró a hazai közbeszerzési törvénykezést tette felelőssé, ez volt az oka annak, hogy Barátoson fordított sorrendben alakul a közművesítés: előbb a csatornarendszerrel kezdik, ezt követi az ivóvízhálózat. Utóbbira is kiírták a közbeszerzést környezetvédelmi alapokból – folytatta a polgármester –, aláírtuk a szerződést, soron az internetes versenytárgyalás. De mert a laboratóriumi vizsgálatok bizonyítják, hogy a régió altalajának ivóvize nem felel meg az ihatósági normáknak, zöld az út arra, hogy rácsatlakozhassunk a szomszédos Kovászna város ivóvízrendszerére.