Az elmúlt hetekben több tucat streptococcus-fertőzéses esetet jegyeztek néhány sepsiszentgyörgyi óvodában, iskolában, és mivel skarlátos megbetegedés is előfordult, amit az említett baktérium okoz, a szülők a betegség elterjedésétől félnek. A megyei közegészségügyi igazgatóság járványügyi szakosztálya tájékoztatása szerint nincs skarlátjárvány, év elejétől hat esetben igazolódott ez a fertőző betegség.
Lapunk érdeklődésére dr. Şereş Lucia, a háromszéki családorvosok egyesületének elnöke elmondta, gyermekgyógyászként ő is azzal szembesült, hogy egyes gyermekközösségekben tömeges a streptococcus-fertőzés, olyan óvodai csoportról is tud, ahol a gyermekek fele hordozza ezt a baktériumot, de többségüknek nincsenek betegségre utaló tüneteik. A szakember hangsúlyozta, nagyon könnyen terjedő baktériumról van szó, az érintetteket akkor is kezelni kell penicillinnel, ha tünetmentesek, és legjobb, ha ez idő alatt nem térnek vissza a közösségbe. A skarlátos gyermek torka nagyon piros és fáj, magas a láza, kiütései vannak, ez könnyen felismerhető – szögezte le.
A kórházba csak a súlyos eseteket utalják be, ezért a sepsiszentgyörgyi gyermekközösségekben megjelenő tömeges bakteriális fertőzésről csak hallomásból tud a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége. Dr. Antal Álmos igazgató lapunknak elmondta: hivatalosan nem értesítették a fertőzésekről, nem ismeri az előfordulási számokat, nem tudja, milyen intézkedéseket tettek a szóban forgó közösségekben. Szerinte a közegészségügyi rendszer hiányosságai is közrejátszanak abban, hogy ilyen méreteket ölthet egy fertőzés, de a kórházvezető a túlzott és sok esetben indokolatlan antibiotikum-fogyasztást is okolja. Antal igazgató hangsúlyozta, egyre erősebb antibiotikumok jelennek meg a piacon, amelyek gyengítik az immunitást, ezért szerinte minden esetben pontosan meg kellene határozni, milyen baktériumtörzs támadta meg a szervezetet, az mire érzékeny, és a lehető leggyengébbet adni a betegnek.
A megyei közegészségügyi igazgatóság tájékoztatása szerint idén két-két skarlátos esetet jegyeztek a Csipike Napközi Otthonban és a Kós Károly utcai bölcsődében, valamint egy-egy megbetegedést a Hófehérke Napközi Otthonban és a Gödri Ferenc Általános Iskolában. A Csipikében száznegyvenhat gyermektől vettek garatmintát, a bölcsődében huszonhattól, a másik két egységben ötvenkilenc, illetve tizennégy mintavételt jegyeztek, azt ellenben a hatóság nem közölte, hány vizsgálat bizonyult pozitívnak. Az érintett tanintézményeknek fertőtlenítőszereket biztosítottak, a kórházba utalt betegek állapotát kilépés után is követik. Jelenleg a megyei kórház fertőző osztályán egy skarlátos gyermeket kezelnek, ami nem azt jelenti, hogy a városban nincs több, de a szövődmény nélküli eseteket a családorvosok is ellátják – tudtuk meg dr. Antal Álmostól.