Farkas Dénes háromperceseiJégaszalás

2016. április 2., szombat, Irodalom

Jeget aszalni, köztudomásúan, körülbelül annyira fontos és nélkülözhetetlen tevékenység, mint zabot hegyezni. És mindezek ellenére igenis fontos, sőt, szinte nélkülözhetetlen könyv a Zabhegyező; és megkockáztatom, magamfajta ember számára a Jégaszalás is.


Tény és való, utóbbiról kevesebben hallottak, no de sebaj, van még idő rá. Az is igaz, Salingert valamivel többen ismerik, mint Farkas Dénes nyugalmazott kolozsi unitárius lelkészt – bár ez utóbbira nem vennék mérget, mert a bölöni templomban, Homoródszentmártonban vagy Kolozson Dénes bátyánk neve passzus, menlevél, rang.
A kötetben sorakozó írások – műfajuk szerint – hárompercesek. Igen, így, ahogy olvassák! Olyasmik, mint az egypercesek, csak három percig tartanak. A műfaji meghatározás, ha jól tudom, szintén unitárius találmány, s a kötetben szívünknek szolgáló írások meg is jelentek szép sorjában az egyházi médiában.
Azonban senki ne gondoljon afféle kenetteljes, udvariasan végighallgatandó prédikációkra. Ezek a szösszenetek vidám, ugyanakkor elgondolkodtató, mély tartalmú, de mégis üde kis „stampedlik”, bölcs vidámság lengi körül a míves szóhasználatot. Szinte, avagy szinte nélkül is kedve támadna beülni az embernek valahová, valamely évszázados padsorok közé, és hallgatni két zsoltár között ezeket a „beszélgetéseket”. Hiszen Farkas Dénes igazából „beszélget” az olvasóval, néha önmagával is, ahogyan a római bölcsek tették. Vagy a mindenkori bölcsek. Tapasztalatból beszél, gondolkodó, és néha kételkedő ember módjára, de mindig derűvel. Olyankor is, amikor éppen a hajdanvolt világ vagy mindenkori, napi értékeink eltűnéséről, átalakulásáról szól.
De leginkább mégiscsak úgy lustálkodva, esős időben vagy napsütésben a diófa alatt jó olvasni ezt a könyvet. Leginkább egy kupa nemes borhoz hasonlítanám írásainak „ízét”. Áldozó jellege mellett jólesik, átmelegíti az ember szívét, gyógyír lehet a testnek – és nem utolsósorban derűsebb lesz tőle a világ, kiszínesedik, és szép lassan rájövünk: néha egyszerűen csak aszalni kell a jeget.
De azt is, mindenkor csakis lelkiismeretesen, jókedvvel és mívesen.

György Attila

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 620
szavazógép
2016-04-02: Kultúra - Nagy B. Sándor:

Bemutató az M Stúdióban: Tavaszi áldozat (Sztravinszkij-videoklip)

Átlátszó műanyag indiánsátor, óriási földgömb, parókák, napszemüvegek, bányászlámpa, gumicsizma, gumikesztyű, villogó, aranyszínű cipő és a türkizkék homoktenger, mely néha világoskék, máskor sötétkék, méregzöld, vörös, fekete vagy éppen barna színben játszik a reflektorfényben. Különböző stílusú színes ruhákba bújt testek, melyek által Igor Sztravinszkij Tavaszi áldozat című világhírű zeneműve látványos képekké alakul.
2016-04-02: Kultúra - Gazda József:

Négy tordai művész Kovásznán

Deleanu Márta festő és grafikus, Labanc C. Ágnes, a képi látomások festője, Nagy Annamária üvegművész és Suba László szobrász… Négy művész Torda városából, mely 1568-ban a lelkiismeret szabadságának a földkerekségen elsőként való kinyilvánításával írta be nevét az egyetemes történelembe. Összekapcsolja őket a közös haza, városuk, szülőföldjük, a közös ügy (együtt többek vagyunk) felvállalása, lelki-szellemi rokonságuk. Nekünk külön öröm, hogy „visszatérnek” Kovásznára, hiszen több ízben is részt vettek már Csoma-kiállításainkon. Mindenik külön világ, külön művészi arc, külön lelkület.