Kovásznán nem kelt el a pályázati pénz

2016. április 20., szerda, Közélet

Többszöri halasztás után tegnap döntöttek Kovászna városatyái a civil szervezetek és egyházak által benyújtott, vissza nem térítendő támogatások odaítéléséről. Hihetetlen, de igaz: a pályázatok finanszírozására a város költségvetéséből elkülönített pénz egésze nem talált gazdára. Azért is, mert a pályázatokat elbíráló bizottságok több kérést illetéktelennek nyilvánítottak.

Kulturális eseményekre 64 ezer lejre lehetett pályázni. 11 pályázatot nyújtottak be, 10 tett eleget a követelményeknek, de csak 57,7 ezer lejt tudott odaítélni a bizottság.
A sport terén a 40 ezer lejes keretből csupán 27,7 ezer lej talált gazdára. A nyolc sportpályázatból egyet utasítottak vissza. Az egyházak 32 ezer lejre pályázhattak, de csak 24,5 ezer lejt ítéltek oda. Tíz pályázatot nyújtottak be, ezek közül hetet fogadtak el. Az oktatási programokra összesen 24 ezer lejt lehetett megpályázni, ez volt az egyetlen ágazat, ahol a teljes keretösszeget elköltötték.
A pályázati pénzek el nem költése a városatyáknak is szemet szúrt. Többen magyarázták: az idéntől érvényes, módosított rendszer a ludas a sikeres pályázatok hiányában, ahogy az is közrejátszott, hogy idéntől külön alapból finanszírozták a kiemelt kulturális rendezvényeket – mondták.
Enea Nicolae tanácsos felvetette: ha nem fogyott el egészében a kulturális eseményekre elkülönített összeg, a maradékot ítéljék oda a Iustinian Teculescu Kulturális és Keresztény Egyesületnek, mert az nyújtotta be a legjobb pályázatokat. Ajánlását elvetették, mondván, hogy lejárt a benyújtási határidő, évente egyszer lehet pályázni.
Molnár János konkrétumokkal húzta alá a pályázati rendszer hibáit. A sportpályázatok esetén kérik a sportbejegyzési igazolást – ez nem minden esetben indokolt. A pályázati dokumentáció is gondot jelent, sokan épp ezért nem pályáznak – mondta.
Domaházi János azt hangsúlyozta, a rendszer nem teszi lehetővé, hogy az év eleji események is támogatásban részesüljenek, a pályázati pénzek csak a városháza éves költségvetésének elfogadása után igényelhetők.
Összegzésként a tanácsosok elfogadták, jobbításra van szükség a pályázati rendszerben. Segíteni akarnak, ez a cél, de a pályázóknak is eleget kell tenniük a kiírásoknak – jegyezték meg.
A támogatások odaítéléséről szóló határozattervezetet végül elfogadták a városatyák, egyedül Csikós Tibor alpolgármester tartózkodott a szavazástól. Mint elmondta: az új pályázati rendszert legalább öt alkalommal tárgyalta a tanács, de így sem sikerült jónak, ezért tartózkodik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-04-20: Közélet - Fekete Réka:

Határtalan programkavalkád (Iskola másként)

A napokban több száz háromszéki diák kel útra, megyén belüli és kívüli helyszínekre kirándulnak, táboroznak, múzeumot, természetvédelmi látványosságokat, különböző intézményeket, állatkertet látogatnak, határon túli testvériskolával szerveznek közös programot, de akik itthon maradnak, azok is kreatív tevékenységekben vesznek részt, a mozi, a sport, a saját település nevezetességeinek bejárása, megismerése, de még a közös pizzaevés is több iskola programjában szerepel.
2016-04-20: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Kötelező tisztelettel

Újabb életbevágóan fontos törvényt fogadott el tegnap a parlament: a román nemzeti jelképek nyilvános megsértése a továbbiakban bűncselekménynek minősül majd. A szenátus által hallgatólagosan elfogadott módosítás nyomán immár a törvény betűje védi majd a trikolórt, a címert, a himnuszt. Csak tudnánk, mitől, hiszen a saját nemzeti jelképeinek üldözésével szembesülő magyar közösségre nem jellemző, hogy tiszteletlenül viszonyuljon más népek szimbólumaihoz, a közelmúltban nem történt ilyen jellegű incidens.