Szent György NapokHagyományos és stilizált ruhaköltemények a városnapokon

2016. április 25., hétfő, Közélet

Aranyhímzésű örmény viselet, román népi blúz polgári szoknyával, stilizált ruha besztercei betéttel, székely család ruházata, polgári jellegű mezőségi női ruha, cigány viselet, zsinóros magyar ruha, sváb női viselet – csak néhány a Rusztika Ház kollekciójából, amelyek az Együttélés elnevezésű kiállítás alapját képezik. A Lábas Ház előtti óriássátorban berendezett, autentikus és stilizált viseleteket bemutató kiállítás a vásáros hétvége egyik kiemelt színfoltja volt.

  • A különböző népek viselete hatott egymásra
    A különböző népek viselete hatott egymásra

Az együttélés azonos Erdéllyel – állítja Simó Júlia ruhatervező, aki  a városnapi kiállítást három pillérre építette: bemutatta saját alkotásait, a kiállítótér egy másik részében a testvérvárosok küldöttségei által hozott viseleteket állította ki, és mellette helyet kaptak a budapesti Hampel Katalin dizájner ruhakölteményei. Utóbbiak a jelenkori magyarországi bálok, rangos konferenciák kellékei, a bársonyból, posztóból, gyöngyvászonból, selyemből készült darabok, brokát- és  szőrmekiegészítők zsinórozott polgári viseletekben öltenek testet.
A testvérvárosi jelenlétnek köszönhetően a ruhatárlat látogatói megismerték a kiskunhalasi fehér-fekete ünnepi viseletet, a horvátországi Kopácsból érkezett aranyszövésű női ruhát, a mosonmagyaróváriak által hozott kunsági viseletet, a királyhelmeciek Bodrogköz jellegzetességével mutatkoztak be, az albániai Berat városból aranyszállal díszített lila bársonyruhát hoztak, a Kiskunság és a magyarkanizsaiak által a Dél-Alföld is jelen volt.
A kiállítás az uniós finanszírozású Testvérváros-program részeként jött létre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2016-04-25: Közélet - :

Zene utcán és téren (Szent György Napok)

Két helyszínen – a Mikó utcában (a mesterségek vásárában) és a Testvértelepülések utcájában – három napon át, jobbára déli, kora délutáni órákban, összesen tizenegy „utcazenész” tette hangulatossá a Szent György-napi forgatagot. Különösen az „ír táncoslányok” arattak nagy sikert, de mind a hazai, mind a magyarországi zenészek, együttesek bizonyították, hogy a programdömping, a zajkavalkád közepette is elfér egy kis hangulatos (utca)zene.
2016-04-25: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Gyermekváros a színpad mögött (Szent György Napok)

Kockás, csíkos, pöttyös gyermekek tere volt a hivatalos neve, de olyan sokféle elfoglaltságot kínált az idei vásári játszóház, hogy egy kisebb város polgárának érezhette magát, aki belépett a Bodok Szálló előtti parkoló gondosan elkerített területére. A szervező Gyulafehérvári Caritas munkatársai és önkéntesei úgy alakították ki a birodalmat, hogy az alkotóműhelyekbe való belépésért is meg kelljen küzdeni.