Berecz András SepsiszentgyörgyönAkit a mese szólít meg

2016. április 26., kedd, Közélet

Arról az időről, amikor árnyék és folt még nem volt, és a világ felhőtlen vala, aztán az egymást szerető testvérből ellenség lett – ezekről az időkről szóltak Berecz András Kossuth-díjas népdalénekes, mesemondó meséi, dalai szombaton a sepsiszentgyörgyi unitárius templomban. A Szent György Napok visszatérő előadója a Láttam a holdat előttem című lemezének törzsanyagát mutatta be, és itt-ott megtoldotta egy kicsit, hogy jól neki tudjon támaszkodni mondandójának.
 

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

 

Gyimesi dalban, bujdosásról szóló énekben csendült fel a magányos ember szomorúsága, amelyre testvértörténetek meséi, rokondicsérő dalok válaszoltak. Két jó rokon, ha összegyűl, háznak az a szépsége – áll a népi mondásban, de ha a lélek nem ismeri meg a testvért, ha medvének tudja, és be nem engedi, abból nagy baj kerekedik. Berecz András úgy szőtte meséit, dalait, hogy abból a hallgató továbbgondolhatja: hogyan válik a testvérszeretet testvérgyűlöletté.
A nagy sikerű előadás után a neves mesemondó lapunknak azt mondta, bár nem szereti megfogalmazni az elhangzottak üzenetét, hiszen a menyasszonyt is ünneplőben viszik az emberek elé, és a mese is köntösben hat, de ha már kérdeztük, válaszol: „jó, amikor az ember tudja, hogy van testvére. Nem tudom, megöli-e, de jó, ha van. A kazahoknak van egy népmeséjük, kérdezi benne az egyik öreg a másikat: – Ha anyádat elveszíted, mit veszítesz? – A soha ki nem apadó hűvös forrás elapad. – Ha apádat elveszíted? – A kővár omlik össze, ami engem örökké meg tudott védeni. – S ha a testvéredet? – A szárnyamat veszítem el.”
Berecz András egy csuvas népdalgyűjteményben talált rá a rokondicsérő sördalokra, amelyeket akkor énekelnek, amikor a forró sör mellé összegyűlnek, és eldalolják, miért jó, ha van testvéred, és le tudsz ülni egy asztalhoz vele. Ezeket is beépítette előadásába. A csuvas dalokat rokonítja a csángó énekekkel, mert szerinte a kettő talál hangzásban, gondolatban és szereti, „amikor két távoli vidéken valami hasonló találkozik, amikor a világ kicsiségét meg tudom mutatni. Feltettem a kérdést a meséknek: mit tudnak a testvéri összetartásról és a testvérgyűlöletről? Beszéljenek a mesék helyettem, s az emberek figyeljenek erre, mert ezt hagyták ránk az eleink. A magyar nép nem írásbeli nép, hanem szóbeli, nem olyan volt, mint a zsidó nép, hogy le van írva a hatezer éves gondolat. Ezért előhívtam, kicsalogattam a mesékből, hogy erről a kérdésről mi maradt ránk. Csináljatok, amit akartok, de az öregek ezt mondták. És amikor a sok mesét összeraktam, éreztem, nem én beszélek, a mese szólít meg engem. Olyan volt, mint egy idő után a malom fogaskerekei, amit az ember össze­farigcsál, aztán már nélküle kezd el forogni.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2016-04-26: Jegyzet - Kuti János:

A hallgatólagosság előnyei (A múlt hét)

Legjobb lenne, ha minden olyan törvénykezdeményezést, amelynek közvitára bocsátása igazi vitát szülhet, hallgatólagosan fogadna el a szenátus és a képviselőház (vagy fordítva). Jobbnál jobb törvényeket lehetne így hitelesíteni. A szenátus által most ilyen módon elfogadott törvénykezdeményezés Románia jelképeinek nyilvános megsértését egytől három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná.
2016-04-26: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Spágagyűjtögetők

Szép jövő elé néznek az MPP színeiben esetleg polgármesteri mandátumot szerző leendő község- és városgazdák: gyűjtögethetik a „spágát”, hogy azt felhasználva az RMDSZ listáin megválasztandó parlamenti képviselőik – akik addig megtanulják, hogy merre nyílik az ajtó a Dâmboviţa-partján – központi forrásokat szerezzenek számukra, s négy év múlva újra megnyerhessék a választásokat. Mert ez egy ilyen kurva ország, balkáni mentalitás. Nem a mi szavaink ezek: Biró Zsolt MPP-elnök politikai hitvallása, melyet párttársai előtt vázolt egy múlt héten nyilvánosságra került 2013-as hangfelvétel szerint.