Szerda este érkezett Bákóból, és a kézdivásárhelyi Vörös Panzióban töltötte az éjszakát őexcellenciája Paul Brummell, az Egyesült Királyság bukaresti nagykövete. Tegnap reggel a nagykövet a városházán Bokor Tibor polgármesterrel folytatott egyórás beszélgetést, majd Csíkszeredába utazott.
Bokor Tibor a nagykövettel folytatott tárgyalásról sajtótájékoztatón számolt be. Elmondta: elsősorban a magyar közösséget érintő problémákról tárgyaltak, főleg arról, hogy ez miként vetítődik le Kézdivásárhelyre, emellett gazdasági kérdések is terítékre kerültek. Az egyik téma a decentralizáció, illetve az autonómia volt, amelynek kapcsán a nagykövet rákérdezett, hogy mit is akar a magyarság az autonómiával.
Az újságíróknak Bokor Tibor elmondta: arról számolt be a nagykövetnek, hogy Romániában miként hozzák a döntéseket. „Azt akarjuk, hogy a döntéseket minél közelebb hozzák az emberekhez, továbbá a fejlesztések a helyi közösségektől és ne a fővárostól, a mindenkori kormánytól függjenek.” Az oktatás kapcsán az elöljáró elsősorban a felsőfokú anyanyelvi oktatásra összpontosított, kiemelve: nem létezik magyar nyelvű állami egyetem, amely műszaki szakembereket képezne, ugyanakkor a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem sorsa is napirendre került. Bokor azt sem rejtette véka alá, folyamatos harc zajlik a polgármesteri hivatalok és a kormányhivatal között a szimbólumok használata miatt, hiszen míg más moldvai vagy olténiai városnak vagy községnek lehet saját jelképe, szabadon használhatja saját zászlaját – Székelyföldön a székelység jelképei folyamatos támadásoknak, pereskedéseknek vannak kitéve. A találkozón a terrorváddal őrizetbe vett fiatalok ügye is terítékre került. A nagy érdeklődést tanúsító nagykövetet Bokor Tibor arról tájékoztatta, hogy Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt immár 150, illetve 120 napja vizsgálati fogságban tartják Bukarestben, de ügyük azóta sem került a törvényszék elé.
Az elöljáró átadott a nagykövetnek egy iratcsomót a két ipari parkról, arra kérve őt, hogy próbáljon brit vállalkozókat irányítani vidékünkre.