Már a harmadik kivizsgálást indítja az országos korrupcióellenes ügyészség az A1-es dél-erdélyi autópálya építése körüli zavarok miatt.
Először a Nagyszeben–Szászváros között megépült, és tíz hónap után bezárt, majd lebontott, és most újjáépítés alatt álló Konca–Szelistye szakasz körüli visszaélések miatt kezdtek vizsgálódni – itt Narcis Neaga volt útügyi igazgatót vádolják visszaéléssel –, majd az Arad–Nagylak szakaszon merült fel az európai alapok eltérítésének gyanúja, most pedig a Lugos–Temesvár szakasz kerül górcső alá.
A Digi 24 hírtelevízió közlése szerint a sztráda jelentős része építkezési engedély nélkül készült el, ami miatt Románia újabb európai pénzeket veszíthet. Ezt a szakaszt már 2014-ben átadták, de az építkezési engedélyeket mindössze néhány nappal a pálya megnyitása előtt állították ki.
Országszinten összesen 11 olyan útépítési szerződés alapján dolgoznak, amelyekre nincs építkezési engedély: többek között a Déva–Lugos és Szászsebes–Torda autópályán, valamint a Nagyszeben–Szászmedgyes–Segesvár országúton. A beruházások összértéke áfa nélkül is meghaladja a 400 millió lejt, és valós a veszélye annak, hogy az Európai Bizottság megtagadja ezeknek a munkálatoknak a kifizetését. Az építkezési engedély nélkül felhúzott ingatlanokat a törvény értelmében le kell bontani, a közlekedési minisztérium azonban szakértői tanulmányok készítésével próbálja helyrehozni elődei mulasztásait – a kormány egy márciusi rendelete szerint ugyanis a nemzeti érdekű beruházásokat építkezési engedély nélkül is lehet folytatni, ha szakértői tanulmányok bizonyítják, hogy a környezetvédelmi, urbanisztikai, műszaki stb. előírásokat betartják. A gond csak az, hogy ezeket a szakértői tanulmányokat – amelyek alapján később ki lehet bocsátani az építkezési engedélyeket – utólag rendelték meg. (demeter)