Miután korábban megteremtette a választás szabadságát, a Magyar Polgári Párt a valós együttműködésre is lehetőséget ad – így vezette fel Kulcsár-Terza József, a háromszéki MPP elnöke azt a sajtótájékoztatót, amelyen bemutatkoztak azok a polgármesterjelöltjeik, akiket az RMDSZ is támogat. Tamás Sándor háromszéki RMDSZ-elnök arról beszélt: olyan jelölteket támogatnak, akik településfejlesztésben, de közösségépítésben is gondolkodnak. Az eseményen jelen volt Málnás, Zabola és Gelence község MPP-színekben induló polgármesterjelöltje is.
Kulcsár-Terza József szerint nem lehet utálat-politikát folytatni, nemzeti ügyekben együtt kell fellépni. Reményét fejezte ki, hogy június 5-e után is együtt tudnak dolgozni a települések, Székelyföld fejlesztéséért. A három községben egyébként a polgármesterek az MPP színeiben indulnak, a lista jogilag RMDSZ-lista, de helyet kaptak rajta a polgáriak, sőt, Zabolán a néppártiak is.
Tamás Sándor felidézte: két évvel korábban országos, egy éve megyei szinten írtak alá együttműködési szerződést az MPP-vel. „Erdély-szinten is egyedi, valós együttműködést valósítottunk meg a három községben” – mondotta, majd röviden ismertette az érintett települések helyzetét. Málnáson áldatlan helyzet alakult ki, nagyon rossz volt a hangulat, ezt kellett megszüntetni. Jelöltállító falugyűlést tartottak a településen, amelyre sokan elmentek, és úgy döntöttek, Szotyori Angélát támogatják a községvezetői tisztségre. Az MPP színeiben induló jelölt négy évvel korábban pár tucat szavazattal maradt csak alul az akkor tisztséghez jutott Kasléder Józseffel szemben, tehát már akkor nagy volt a támogatottsága. Gelencén olyan együttműködés alakult ki a jelenlegi községvezetéssel, amelyet érdemes folytatni – sorolta, hangsúlyozva: nem a pártkönyvet nézték – hiszen a jelenlegi községgazda az MPP színeiben nyert mandátumot –, hanem az embert. Zabolán még bonyolultabb volt a helyzet, a község egyharmada román nemzetiségű, a magyar közösség pedig háromba szakadt, nagy indulatok forrtak az előző választások idején, de itt is találtak olyan megoldást, amely a helyi néppártosok, polgáriak és RMDSZ-esek számára is jó volt. A polgármesteri tisztségre azt a Fejér Leventét jelölik, aki korábban az MPP színeiben volt alpolgármester, és akinek a meglehetősen vegyes összetételű helyi tanácsban is egyhangúlag szavaztak bizalmat. Olyan embereket támogatunk, akik nemcsak településfejlesztésre, hanem közösségépítésre is alkalmasak – hangsúlyozta a háromszéki RMDSZ-elnök. Tamás Sándor arra is kitért, hogy bukaresti körök érdeke a magyar közösség megosztása, erre az a megoldás, ha a közösség összezár és értelmes megoldásokat talál.
Cseh József, Gelence jelenleg is tisztségben levő polgármestere röviden ismertette megvalósításait – óvodát, ravatalozót építettek, csatornáztak, piacot hoztak létre, aszfaltoztak stb. –, hangsúlyozva: a vegyes összetételű helyi tanáccsal, de a megyei tanáccsal is jól együttműködött, segítséget kapott a megyevezetéstől.
Szotyori Angéla Gizella, Málnás polgármesterjelöltje szerint nagyon sok a tennivaló a községközpontban és a hozzá tartozó falvakban, de nem nagy tervekkel indulnak, hanem megvalósítható célokat tűznek ki. Málnásfürdő és Zalánpatak turisztikai potenciálja is kiaknázatlan, de előbb rendbe kell tenni a köztereket, hogy tiszta, rendezett környezet fogadja az oda érkezőket. Azt is elmondta: a megyei önkormányzat támogatásával és más forrásokból július közepén szeretnék felavatni a málnási lelkészként is szolgáló néhai Tőkés József volt református esperes, Tőkés László nagyapja szobrát.
Fejér Levente felidézte: Zabolán is igen komoly feszültségek voltak négy évvel korábban a három magyar párt versenye miatt, „barátságok mentek tönkre”, de most találtak mindenki számára megfelelő megoldást. Szerinte Zabola vonzó lehet turisztikai szempontból, de ahhoz infrastruktúra-fejlesztésre van szükség. Ehhez kapcsolódóan célként jelölte meg, hogy vendégszobákkal ellátott közösségi házat alakítsanak ki.