Orbaiszék községeiben a magyar politikai pártok, érdekszervezetek meg tudtak egyezni a polgármester- és tanácstagjelöltek névsoráról. Kakukktojás Nagyborosnyó község. A településen az RMDSZ által szervezett előválasztáson szerették volna megtudni, ki indulhat a legnagyobb eséllyel a júniusi helyhatósági választásokon, ki élvezi leginkább a helybeliek bizalmát. Minden jó szándék ellenére, a vélt vagy valós rendellenességek, sértődések miatt zátonyra futott az egyeztetés. Az a fura helyzet állt elő, hogy a faluban lényegében két színmagyar tanácsi listára voksolhatnak a szavazók: az egyiken az RMDSZ, a másikon a Tăriceanu-féle Demokrata Liberális Szövetség (ALDE) jelöltjeire.
Mint arról beszámoltunk, az áprilisi előválasztáson négy jelölt méretkezett meg: az eredmények sorrendjében Kanyó Antal (RMDSZ-tanácstag), Nagy Csongor (EMNP-tanácstag), Szilágyi Gábor és Szőcs Levente (EMNP-s polgármester). Kanyó és Nagy elfogadta az eredményt, de Szőcs és Szilágyi úgy döntött, átáll az ALDE-be, azon a listán indul tanácstagjelöltként. Mindketten állítják: azért kényszerültek erre a lépésre, mert az előválasztás nem volt tisztességes, a Háromszéki Ifjúsági Tanács, az RMDSZ orbaiszéki szervezete mindent megtett, hogy Kanyó győzedelmeskedjék. Tavaly decemberben tartottak egy RMDSZ-gyűlést Kisborosnyón, már akkor elhangzott: Kanyó kell hogy legyen a jelölt. Az előválasztás során lefizették a szavazókat, bort töltögettek, száz lejt adtak annak, aki megfelelően voksolt – állítja Szőcs. Mindezek ellenére Kanyó a szavazatok kevesebb mint harminc százalékát kapta, ami azt jelenti, a falu kétharmada nincs mellette – érvel. A választás után ugyan ajánlottak munkahelyet, de a tanácsi listán csak a nyolcadik helyet ígérték meg, ezért is álltak át a román pártba – magyarázta a polgármester. A Tăriceanu-féle párt kormánytényező, ígérték, hogy Bukarestből támogatást kapnak, így nem kell majd a megyei tanács pénzéért könyörögni. Nagyborosnyón nem akarnak megyeszékhelytől függő gyarmatot – értékelte Szőcs Levente.
Kanyó Antal szűkszavúan nyilatkozott lapunknak. Nem tartja tisztességtelennek az előválasztást, azt mondja, Szőcs és Szilágyi is esélyt kapott. A választást követően úgy látszott, van megoldás, de egy napra rá bejelentették, hogy átálltak a román párthoz, saját érdeküket nézték – mondta. Személy szerint felvállalja, hogy a fejlődés útjára vigye Nagyborosnyót, de ehhez elengedhetetlen a megyei tanács támogatása – jegyezte meg.
Nagy Csongor érdeklődésünkre elmondta: kampányt folytat, nem kívánja az előválasztás eseményeit kommentálni. Június 6-a után majd megteszi.
Ennél többet mondott Kis József, az RMDSZ orbaiszéki szervezetének elnöke. Ő maga egy évvel ezelőtt még azt szorgalmazta, ne legyen előválasztás Orbaiszék egyetlen településén sem – ezt nyilvánosan is elmondta egy kommandói polgármester-találkozón. Nem akarta, hogy az előválasztással összeugrasszák a magyarságot. Ennek ellenére épp Szőcs volt az, aki – bízva győzelmében – szorgalmazta annak megszervezését. A megyei vezetőséggel való egyeztetés után beadta derekát – elevenítette fel Kis. A jelöltekkel megegyeztek: a nyertest támogatják azok, akik alulmaradnak. Azt nem tudja, hogy a szavazáskor támogatott-e valakit a Hárit, ki vágott disznót, bárányt, adtak-e a szavazóknak pénzt. Ő személyesen nem kívánt beleavatkozni az eseményekbe – húzta alá. A választást követően Sepsiszentgyörgyön tartottak megbeszélést a jelöltekkel. Szőcsnek a tanácsi lista nyolcadik helyét és a falumenedzseri tisztséget ajánlották. Szilágyi az alpolgármesteri szék várományosa lett volna, ha az új tanács is elfogadja ezt. A találkozót követően viszont az ALDE-hoz fordultak, és meg is egyeztek velük – magyarázta Kis.