Keserű szájízzel fogadtam a lehangoló hírt, hogy beszüntették a széntermelést Erdővidék utolsó felszíni fejtésében, a drága száraz és nem a leggyengébb, kitakart szénréteget felvette a víz! Ugyanezt érezhetik azok a környékbeli egykori szénbányászok, akiknek megélhetési forrás volt a szénipar, azok a nyugdíjasok, akik a bányásznyugdíjból tartják fenn magukat, de különösképpen az a közel félszáz szakember, aki a tavaly nyáron állás nélkül maradt, s munkanélküli segélyért folyamodott. Járandóságuk nem volt arányban az esőben, hóban, hőségben vagy bokáig érő sárban végzett munkával. S hogy lesz-e folytatása a széntermelésnek, kétséges, bár akadnak hangok, amelyek szerint még nincs veszve minden.
Két dolog biztos: beszüntették a felgyülemlő víz kiszivattyúzását a bányamélyedésből, az alább fekvő, jobb minőségű szénréteget víz borítja, és az egyik nagy felhasználó, az olthévízi cementgyár nem igényli tovább a szenet. A felsőrákosi lignitet egyedül a segesvári Siceram cserép- és kerámiagyár használja sikerrel, ám az a mennyiség, amelyet havonta átvenne, nem teszi kifizetődővé a kitermelést. Sötét felhők tornyosulnak az égen – mondogatják Erdővidéken azok, akiket még érdekel a szénipar sorsa. Tudják, hogy a szénbányában lassan, de végzetesen növekvő tó végveszélyt jelent.
Érdekes és szomorú, hogy a letűnt rendszertől örökölt titkolózás most is él, ugyanis a ploieşti-i tulajdonos cég, amelyet a törvények is segítenek, nem szereti, ha mindenki tudja-ismeri a fennálló helyzetet. Megtiltották, hogy a Baróton maradt két vezető bármilyen információt szolgáltasson. Reménytelen – mondják az egyszerűbb emberek, akiknek, ha egyebet nem, panaszkodni csak szabad, hiszen ők húzták a rövidebbet. Ők a tragédia elszenvedői, és pont nekik nem szabad tudni, hogy kiken múlik most a felszíni fejtés halála! Ugyan, kit érdekel ez ebben a megyében? – mondták. Hol van az az idő, amikor az állam pótolta a szénbányászat veszteségeit? Nem fáj az senkinek, hogy emiatt zárták-zárják be a kisebb bányákat a szubkárpáti övezetben nemcsak nálunk, hanem máshol is, például Magyarországon. A mai vezetők azt gondolják, hogy az emberiségnek soha nem lesz már szüksége a hagyományos energiahordozóra, a szénre. Sújtó szociális bajt okozott az erdővidéki szénipar leépítése megyénkben, de az a gyanúnk, hogy senkinek sem fájt az Ploieşti-en avagy Bukarestben, hogy egy székely megyében előbb ezrek, később százak maradtak pénzforrás nélkül. A hírek szerint Olténiában még 60 évre van elegendő ipari tartalék, de az ott dolgozókat is aggasztja, hogy a termelést a hirtelen változó hazai energiaigény irányítja. Közben a jelenlegi német energiaipar érdeklődik az olyan elzárt és mélyebben fekvő európai lignittelepek iránt, amelyek elgázosítása – szerintük – kifizetődő lenne. Hát ilyen szénmező még jócskán van megyénkben is – bátorítottam magam.
A segesvári cég a technikai állomásról jelenleg is szállítja a megőrölt száraz felsőrákosi lignitet, és igényelné továbbra is. Ott egy műszaki személy irányítja a tevékenységet. A tartalék talán augusztusig elegendő. Nem építettek még le a bányától hat őrző-védő személyt, hiszen a gépi felszerelések nagy értéket képviselnek. „Ne is próbáljon ott fényképezni, mert az őrök nem engedik be!” – figyelmeztettek. Sajnos, a tó vize növöget. Ágostonfalva felől szivárog jobbacskán, s az biza baj, mert a vastag kavicsréteg átengedi. A tó tükörfelülete már négy hektárra rúg. Keskeny a bányafenék, s a tó mélységét 35–40 méterre saccoljuk. Sokan isszák ennek a szerencsétlen helyzetnek a levét, mert dolgoztak ott helybeliek, vargyasiak, bibarcfalviak, egy mester Köpecről, barótiak s még erdőfüleiek is. Lesz még munka – remélik, mert a bányát fel kell számolni, mint Kőröspatakon, s oda pénz kell, erről még a madár sem csicsereg. Tökéletes a csend. Ennek az lehet az oka, hogy teljesen idegen felszámolócégnek adják majd oda a munkát, nehogy azokkal végeztessék el, akik eddig is ott dolgoztak!
Szétnéztünk a világhálón, semmi hír ennek a szénfejtésnek a beszüntetéséről, pedig valamikor fél Brassónak felsőrákosi lignittel szolgáltattak meleget és meleg vizet! Azóta a magas kéményű brassói hőerőmű sem eregeti a füstöt, hogy ne említsük a Bákó megyei Doiceşti-et. A bukaresti média nem tett különbséget Alsórákos és Felsőrákos között, több híradásban arról számoltak be, hogy az alsórákosi bányában találták meg a hárommillió éves mamut maradványait (pedig az nem mamut, hanem masztodon!), s a közleményhez az alsórákosi bazalt-horzsakő bánya fényképét csatolták. Szerintük a vulkanikus eredetű üledékekben is találhatók élőlény-maradványok!
Visszatérve a dűlőútra. Információink szerint az említett segesvári cég, amely megyénkből, Bodokról szerzi be nyersanyagának egy részét (a jó minőségű agyagot), vállalná azt is, hogy állja a szénkitermelés további költségeit, ha rábólintana a magát tulajdonosnak tekintő központi bányászati igazgatóság, és kérésére – ideig-óráig – folytatná, újrakezdené a kitermelést. Volna erre lehetőség, mert a magasabban elhelyezkedő legfelső szénréteg elérhető, minősége azonban gyengébb. Ez esetben a beszivárgó vizek szivattyúzását is újra kellene indítani, a munkaerővel azonban nem lenne gond.
Bodokról származó információink szerint ebben az ügyben tenne látogatást a segesvári cég igazgatója Baróton, aki az után is érdeklődik, hogy volna-e még valahol térségünkben lignitkitermelésre alkalmas hely. Nem fér kétség ahhoz, hogy tégla- és cserépgyártáshoz, valamint a hasonló műveletekhez a száraz lignit (a földes barnaszén) megfelelő. Hivatalosan e célra nyitott szakcég vállalkozhatna például az illyefalvi felszínközeli széntelep kitermelésére, amelynek kiszámolt földtani készlete 3,5 millió tonna. Az arányok érzékeltetése szempontjából fontos elmondani, hogy lignit még bőven van, az erdővidéki kitermelhető széntelepek földtani készletei 2006-ban 120 millió, a Székelyföldé pedig 250 millió tonnára voltak tehetőek. Az erdővidéki bányászat 1839-ben, 177 évvel ezelőtt vette kezdetét a baróti Nagyájban. Eleinte ezzel a szénnel működött az erdőfülei vashámor. 1872-ben indult meg Köpecen a rendezett mélyművelés, amiről tárgyi emlék is fennmaradt, ekkor a Baróti Vegyes Céh tagjai voltak a bányászok. A köpeci szenet használta a botfalusi cukorgyár, a Magyar Keleti Vasút, majd a Román Vasutak brassói mozdonyai, később – többek között – a bákói hőerőmű. Erdővidék bányái 1972-ben évi bruttó egymillió tonna szenet értékesítettek, melynek átlagos fűtőértéke elérte 2500 kcal/kg-t.