Jelkép értékűnek is tekinthető, hogy a sepsiszentgyörgyi tanács tegnapi – e választási ciklusban utolsó rendes – ülésén elfogadott legnagyobb horderejű határozata a város 2016–2021-es időszakra szóló kulturális stratégiájára vonatkozik, amit a jelenlevők egyhangúan megszavaztak. Ugyanarról a stratégiáról van szó, amelyet tavaly – az Európa kulturális fővárosa 2021 versenyben – egyszer már elfogadott ugyanez a testület, de 2015 decemberében a prefektus formai kifogásokkal megtámadta, ezért kénytelen-kelletlen visszavonták, és elölről kezdték az eljárást; most már nem lehet kifogást találni rajta.
Az ülés egyébként nem lógott ki a sorból, a napirenden zömmel folyó ügyek szerepeltek: az éves költségvetés módosítása (a bevételek növekedésében sincs semmi rendkívüli már, sem ezek nagyrészt útjavításokra szánt felhasználásában), az önkormányzathoz tartozó cégek (Tega, Multi-trans) 2015. évi mérlegének jóváhagyása, a volt politikai foglyok októberre tervezett rendezvényének, a sportnapoknak és a történelmi egyházak valamelyikének (ezúttal a Krisztus Király római katolikus plébániának) a támogatása különböző összegekkel, iskolai vezetőtanácsokba való kinevezések (a mandátumból hátralevő napokat is le kell dolgozni), a Sapientia Csíki utcai épületének, a belső városmagnak és egy Grigore Bălan úti teleknek a rendezése, a vidombáki repülőtér támogatására vonatkozó szándéknyilatkozat, és végül ismét egy jövőbe mutató határozat: Sepsiszentgyörgy csatlakozása egy Európai Bizottság által kezdeményezett szövetséghez, amelyben a részt vevő (már több ezer) önkormányzat vállalja, hogy 2020-ig csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást az illető településen – ezzel több pályázati lehetősége lesz majd környezetkímélő beruházásokra.
A búcsúzást Incze Sándor nyugalmazott református esperes kezdte, állva, hogy fejet tudjon hajtani. Elmondása szerint nagy ajándéknak érzi, hogy 83 évesen ilyen szép társaság tagja lehetett: jó érzés, hogy a véleménykülönbségek ellenére is „veszekedés nélkül tudtuk megbeszélni közös ügyeinket”. Megköszönte a polgármester és a kollégák jóindulatát, és kifejezte örömét, hogy sok ügyes fiatal szerepel a jelöltek között: jó reménységgel távozik. A város – vezetőinek köszönhetően – sokat épült, szépült az elmúlt években, Isten áldását kívánja a következő generációk munkájára, életére is.
Fogunk még találkozni, és számítunk azok tanácsaira is, akik a következő négy évben másutt lesznek – válaszolta Antal Árpád polgármester, aki a városháza alkalmazottjainak nevében is köszönetet mondott a testület tagjainak az elmúlt négyévi munkáért. Nem készített statisztikát, de becslése szerint a határozatok 95 százalékát egyhangú döntéssel szavazta meg a sepsiszentgyörgyi tanács, és a vitákban is a civilizált hagnem volt az uralkodó, a város java meg a fő cél.