A Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókjának szervezésében csütörtökön tartották az elmúlt két évben zajló Pro Hospice európai projekt zárókonferenciáját az Illyefalvi KIDA Központban.
Az Európai Unió Erasmus+ nevű alapjából finanszírozott projekt abból állt, hogy öt ország – Németország, Lengyelország, Spanyolország, Portugália és Románia – partnerszervezetei egymást vendégül fogadva megismertették a saját államaikban működő hospice-szolgáltatásokat, a három nyelven zajló zárókonferencián pedig küldöttségeik bemutatkozó előadásai mellett a romániai palliatív és hospice ellátás helyzetéről, az erre vonatkozó stratégiai tervekről, valamint egy daganatos distresszel kapcsolatos fontos kutatásról és telefonos applikációról is hallhattak előadást a résztvevők.
Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint a hospice és palliatív gondozás a gyógyíthatatlan vagy a betegségük végstádiumában levő páciensek aktív és mindenre kiterjedő gondozása életük utolsó szakaszában azzal a céllal, hogy jobbá tegyék a betegnek és családjának az életminőségét. A palliatív kezeléshez a nehezen elviselhető fájdalmak és egyéb fizikai tünetek enyhítése mellett a szellemi, lelki és szociális szenvedés enyhítése, valamint a beteg hozzátartozóinak segítése, gyászfeldolgozásának megkönnyítése is hozzátartozik.
Amint az előadásokból kiderült, egyes országokban jól felszerelt hospice-házak működnek, más helyeken ambuláns betegápolás történik, egyes helyeken pontosan kidolgozott törvények és akkreditált szakmai képzések szabályozzák ezt a tevékenységet, máshol még gyerekcipőben jár az ilyen típusú ellátás strukturális feltételeinek kialakítása. A zárókonferencia utolsó előadásából megtudhattuk, hogy Romániában évente 84 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak, akik közül mintegy 40 ezernek szüksége volna betegségének pszichoszociális aspektusait célzó segítségre, de ezt nem kapja meg. Ezért készült az APSCO nevű, román és magyar nyelven is működő android telefonos applikáció, melyet a betegek, ezek hozzátartozói és orvosok is használhatnak.
Tóth Anna, a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókjának igazgatója azzal a hírrel zárta a konferenciát: ha minden a terveik szerint halad, jövő ilyenkor megnyitják az első Kovászna megyei hospice-központot Málnáson, az ottani református egyházközség ugyanis rendelkezésükre bocsátott egy épületet erre a célra. „Én is köszönöm Annának, hogy megadta ezt a lehetőséget, és mutatott nekünk egy olyan célt, amelynek követése mindannyiunk gyarapodását és Isten dicsőségét fogja szolgálni” – mondta Balla Barna Márton lelkipásztor a konferencián részt vevő, mintegy százfős vendégsereg előtt.