Előnyt kell kovácsolni a megye vidéki jellegéből — jelentette ki Vajda Lajos független megyeitanácselnök-jelölt az Európa-nap jegyében tartott sajtótájékoztatón. Ha a nagy európai államokban — Ausztriát, Franciaországot, Hollandiát említette — sikerült fejletté tenni a falvakat, és megvan a sajátos szerepük, ez nálunk is megvalósítható — vélekedik.
Háromszék lakosságának hatvan százaléka vidéken él, kedvezőek a feltételek burgonyatermesztésre és állattenyésztésre, de gondok vannak az értékesítéssel. Több mint tizenkétezer hektár maradt parlagon az elmúlt években, és számos problémával küszködnek az erdőtulajdonosok is — sorolta a legjellegzetesebb gondokat. Megoldásokat kínál: termékértékesítési szövetkezeteket kell létrehozni, az első lépések már megtörténtek, a burgonyaértékesítési szövetkezethez negyvenegyen csatlakoztak, és megállapodtak arról is, hogy minden kistérségben raktárt hoznak létre.
A szépmezői agráripari park nagy segítséget nyújthat majd a termékértékesítési szövetkezeteknek, az áru felvásárlásával, tárolásával, csomagolásával, piacon való szórásának megszervezésével jelentős terhet vesz le a kistermelők válláról — hangsúlyozta Vajda Lajos. Elmondta, hasonló módon próbálnak segíteni az állattenyésztőknek, de igyekeznek megoldást találni az ugaron maradt területek hasznosítására is.
Befektetők érdeklődnek ezek iránt, Bölönben még az idén megkezdi egy osztrák cég ötszáz hektáron az energianövények termesztését. Erdőgazdálkodás területén nagyon nagy a szakemberhiány, segíteni kell a tulajdonosokat (közbirtokosságokat, önkormányzatokat, egyházakat és magánszemélyeket), hogy minél több uniós pénzt hívjanak le.
Vajda Lajos kiemelten fontosnak tartja az önkormányzatokkal való együttműködést. Folytatni kívánja az elindított nagy projekteket: Kovászna megye egységes vízellátási, csatornázási és szennyvízrendszerének kialakítása jövőben elkezdődik, a 90 millió euró értékű, harmincnégy települést érintő tervet uniós pénzekből finanszírozzák. Szintén 2009-ben kezdik meg a hulladékgazdálkodási program kivitelezését, Háromszék Hargita megyével közösen pályázott az integrált hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésére — hangsúlyozta. Kiemelt figyelmet kíván szentelni a települések arculatának kialakítására, ha elnök lesz, minden helyi önkormányzatnak el kell készítenie a község arculattervét, hogy ennek alapján kidolgozzák a kivitelezési és finanszírozási programot — tette hozzá Vajda Lajos.