Hírbörze

2016. július 20., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Kevesebb járművet gyártottak
Romániában 5,3 százalékkal csökkent a járműgyártás az év első felében a tavalyi hasonló időszakhoz képest – közölte az autógyártók és -importőrök egyesülete. A 2016. január–június közötti időszakban 201 274 járművet gyártottak az országban, ebből több mint 178 017-et a francia Renault tulajdonában levő Dacia, 23 257-et az amerikai Ford. A vizsgált időszakban több mint 182 ezer autót exportáltak, ami szintén 5,3 százalékos csökkenés a tavalyi első félévhez mérten. A Romániában gyártott járművek 90 százalékát külföldön értékesítették. Külföldön a legkeresettebb modell a Duster hobbiterepjáró, amelyből több mint 100 ezret exportáltak, vagyis csaknem 20 százalékkal többet tavalyhoz képest. A hazai autópiac viszont 10,2 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban, 61 151 új járművet adtak el, amelynek csaknem 80 százalékát jogi személyek vásárolták meg. Ugyanakkor 24 százalékkal nőtt a használt gépkocsik értékesítése is, így Romániában egy új autó jut négy használtra. Az országban tavaly 387 177 gépkocsit gyártottak, 1,1 százalékkal kevesebbet, mint 2014-ben.

Újabb négyezer utalvány
Újabb négyezer roncsautó-utalványt dobott piacra a környezetvédelmi minisztérium. Cristiana Pașca Palmer szakminiszter szerint az eddig kiadott 13 ezer jegy mind gazdára talált, s mivel percenként 15 új utalványt igényelnek, ez a keret is hamar elkel. Idén a programra szánt keret­összeg 220 millió lej, ebből 75 milliót elektromos autók vásárlására lehet fordítani. Egy utalvány értéke 6 500 lej, nyolc évnél idősebb autók leadásával lehet megszerezni, további 750 lej jár annak, aki 100 g/km-nél kisebb gázkibocsátású új autót vásárol. A hibridautó-vásárlók 5000 lejes, az elektromosautó-vásárlók 20 ezer lejes utalványt kaphatnak.
Feleannyit keresünk, mint Bukarestben
Az Országos Előrejelző Hatóság 2016-ra szóló becslései szerint az átlagfizetések alapján felállított ranglista első helyén Bukarest áll (2882 lej), míg utolsó helyen több mint fele ennyivel Hargita megye (1415 lejes nettó átlagbérrel). Kovászna megye 1489 lejjel a harmadik legrosszabb helyet foglalja el. A lista elején a főváros után Ilfov (2423 lej), Kolozs (2219 lej), Temes (2188 lej) és Argeş (2101 lej) a sorrend. A további legrosszabbul álló megyék: Vâlcea (1486 lej), Neamţ (1492 lej) és Beszterce-Naszód (1509 lej).
Új kasszagépek jövőre
2017. november elsejéig kell kicserélni a jelenleg forgalomban lévő, papírra nyomtató kasszagépeket – jelentette ki a pénzügyminiszter. Anca Dragu szerint az adóhatóság korszerűsítésének része, hogy új generációs, elektronikus memóriával rendelkező kasszagépeket vezetnek be. A folyamatot azért tervezik több mint egyévesre, hogy a kereskedelmi társaságok költségvetését ne terheljék meg túlsá­gosan.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-07-20: Pénz, piac, vállalkozás - Iochom István:

A kézdiszentléleki sajtkirály (Magánvállalkozás)

A kézdiszentléleki Sterczer Sándor kézműves sajtkészítő példája azt mutatja, kitartással és sok munkával itthon, a szülőföldön is lehet boldogulni és tisztességes megélhetést biztosítani egy négytagú családnak. Sterczer Sándor a kapuban várt, majd betessékelt a csűrbe, ahol terített asztal mellett beszélgettünk a kezdetekről, az állattenyésztésről és a sajtkészítésről, közben a házigazda által készített, finomabbnál finomabb sajtkülönlegességeket kóstolgattunk.
2016-07-20: Máról holnapra - Farkas Réka:

Tusványos színeváltozásai

A Bálványosi Nyári Egyetem és Diáktábor vitafórumnak indult, és éveken át a nagy nézetütköztetések, szellemi megmérettetések helyszíne volt. Meg- és kibeszélésekre nyújtott lehetőséget, ötletek pattantak ki, amelyek egy része valósággá vált, nyílt párbeszédre és háttéralkukra, eszmecserékre egyaránt alkalmasnak bizonyult.