Az előző évhez képest közel kétszázzal kevesebb frissen végzett fiatal kereste fel a megyei foglalkoztatási ügynökséget, hogy álláskeresőként bejegyeztesse magát. Az ügynökség vezetői szerint bürokratikus akadályok, illetve a hathavi segély iránti lanyhuló érdeklődés lehet a háttérben. Szintén kevesen érdeklődnek a külföldi munkalehetőségek iránt, amelyeket a hivatal kínál.
Míg 2015 azonos időszakában 676 pályakezdőt vettek nyilvántartásba, idén csak 487-en jelentkeztek eddig – ismertette Kelemen Tibor. Az ügynökség vezetője szerint két ok is állhat az idei létszámcsökkenés mögött. Egyrészt, noha mind a tanfelügyelőséggel, mind az iskolákkal megfelelő a viszonyuk, mégis, a végzősök tanulmányait bizonyító okiratokat (általában időszakos bizonylatok) lassan tudják kiállítani a tanintézetek. A törvények értelmében jelenleg háromféle időszakos bizonylatot kapnak kézhez a diákok: a tíz osztály elvégzését igazolót vagy hasonlót a gimnázium elvégzéséről, illetve a sikeres érettségit bizonyítót. Kelemen szerint a dokumentumok kiállítása nehézkes, ezért egyesek megkéstek az ügynökség megkeresésével. A másik ok, amiért kevesebb pályakezdő kereste fel őket, hogy talán a félévnyi juttatás és a vele járó biztosítások nem vonzzák a fiatalokat. Az is előfordulhat, hogy egyesek már munkába álltak vagy külföldön készülnek érvényesülni – tette hozzá. Az igazgató ugyanakkor emlékeztetett, augusztus másodikáig még lehet jelentkezni, ekkor jár le a törvény által előírt hatvannapos határidő.
Kelemen Tibor a megye munkaerőpiacának általános helyzetéről, valamint a külföldi munkahelyekről is szólt. Előbbi terén kevés a változás: júniusban 4,7 százalékos munkanélküliségi arányt jegyeztek (kevéssel magasabbat, mint a korábbi hónapokban). A növekedés a végzősöknek is betudható. Csökkent ugyanakkor a munkanélküli-segélyben részesülők száma, míg a szociális segélyre jogosultaké változatlan. Érdekes jelenség ugyanakkor, hogy a választásokat követően egyes településeken drasztikusan csökkent a nyilvántartott állástalanok száma, ami azt jelzi, egyes elöljárók a segélyezési rendszer megszigorításával kezdték mandátumukat.
Végül az igazgató az ügynökség által nyilvántartott külföldi állások kapcsán elmondta: noha több mint ezerötszáz munkalehetőségről (általában középvégzettségűeknek szóló) tudnak az unió különböző országaiban, Háromszékről összesen 44-en jelezték, hogy élnének a lehetőséggel. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy Kovászna megye nem tartozik a külföldi munkáltatók kedvenc célpontjai közé, általában az ország déli és keleti megyéiben jellemző a nagyfokú toborzás. Kelemen úgy véli: Háromszékről inkább más úton jutnak ki a külföldön dolgozni szándékozók.