Így összegzett Szatmáry Kristóf miniszteri biztos, aki a csütörtöki, Gazdaságfejlesztés hazai forrásokból. Kincs, ami nincs? című beszélgetést moderálta. A népes előadócsapat – az előzetes program szerinti névsorból csupán Salai L. Benedek (LMP) hiányzott – ugyanis egyetértett abban, hogy a magyar gazdaság néhány éve olyan pályára lépett, amely a belső erőforrásokra alapozott fejlesztéseket teszi lehetővé.
Az előadók – Varga Mihály (nemzetgazdasági miniszter), Mátis Jenő (alelnök, Erdélyi Magyar Néppárt), Világi Oszkár (vezérigazgató, Slovnaft), Diósi László (vezérigazgató, OTP Románia), Tánczos Barna (szenátor, RMDSZ), Polacsek Csaba (igazgató, PriceWaterhouseCoopers, Budapest), Tóth István (vezérigazgató, Duna Menti Regionális Vízművek Zrt.), Balog Ádám (elnök-vezérigazgató, MKB Bank), Bienerth Gusztáv (turizmussal kapcsolatos állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos) – az államigazgatásban vagy a gazdasági életben betöltött szerepük felől nézve világították meg a kérdést, és úgy vélték, hogy a magyarországi gazdaságfejlesztés nem marad források nélkül akkor sem, ha az uniós források csökkennek. Ugyanakkor legfontosabb erőforrásnak a tudást nevezték, amely képes arra, hogy magas hozzáadott értéket termeljen a gazdaság minden ágazatában.
Ami a külhoni területek gazdasági kilátásait illeti, a hazai előadók a román gazdaságban fellelhető anomáliákra is felhívták a figyelmet (például a mindennapi életben alig érződik, hogy Románia az unióban a legnagyobb GDP-arányos gazdasági bővülést érte el tavaly). Ugyanakkor reményüket fejezték ki, hogy a vajdasági és kárpátaljai gazdasági csomag után Erdélyben is operatív lesz a magyar állam beígért, jelentős pénzügyi forrásokat is tartalmazó gazdaságfejlesztő programja.