A nyergestetői csata 167. évfordulójánAmikor átírtuk a történelmet

2016. augusztus 1., hétfő, Közélet

A csíkkozmási falunapokon a nyergestetői csata 167. évfordulójára megemlékeztek tegnap délután az 1897. augusztus 8-án felavatott emlékműnél. A rendezvénynek Csíkkozmás község önkormányzata és az RMDSZ Csíki Területi Szervezete volt a házigazdája.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

 

A vízválasztón levő emlékmű az 1848–49-es önvédelmi harcokban részt vett, Tuzson János bélafalvi születésű alezredes vezette honvédeknek állít méltó emléket. Kétszáz honvéd 1849. augusztus 1-jén élet-halál harcot vívott az orosz és az osztrák csapatok ellen. Elszánt, hű csapatát csak árulás útján tudták legyőzni. Az emlékművet a Zsögödön lakó, olasz származású Pulini (Poulini) János készítette. Az ünnepségeken jelen volt az akkor Sepsiszentgyörgyön lakó Tuzson János ny. alezredes is.
Az immár hagyományos megemlékezés a Hargita megyei hagyományőrző huszárok bevonulásával kezdődött, akik lóháton és gyalog álltak díszőrséget az emlékműnél. A hagyományőrzők között volt Vass László alezredes, a szegedi 3. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület vezetője is. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusát Csige Sándor Zoltán vezető konzul képviselte. A térzenét a Csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet biztosította. Az egyórás esemény a magyar himnusz eléneklésével kezdődött, majd ünnepi műsorral lépett fel a csíkkozmási Bojzás és Bojzáska néptánccsoport.
Házigazdaként Szántó László, Csíkkozmás polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, méltatva a Nyergestető hős védőit. Hangsúlyozta: akárcsak ők tették, mi is őrizzük meg unokáink számára ezt a földet, szülőföldünket. Háromszék nevében Tamás Sándor megyeitanács-elnök osztotta meg gondolatait a jelenlevőkkel. „Mi, akik a székely szabadság szenvedélyes hívei vagyunk, időről időre, helyről helyre összegyülekezünk, és ilyenkor lélekben itt van velünk Székelyföld minden szabadságszerető embere Ojtoztól Nyárádtőig, Borszéktől Zágonig. Az itt elhunyt hősök ébresztették fel a nemzet lelkiismeretét. Ma az egész magyar nemzet tudja, hogy a 167 évvel ezelőtti szabaságharcunkkal átírtuk a történelmet” – hangsúlyozta a háromszéki önkormányzat vezetője, aki azt üzente a külföldön dolgozó székely fiataloknak, hogy érdemes hazajönni.
A csíkkozmási Tali Hunor Kányádi Sándor Nyergestető című versét szavalta el. A csíkiak nevében Tánczos Barna szenátor mondott ünnepi beszédet, amelyet az Erőt, tisztességet! huszárköszöntéssel kezdett és fejezett be. A kosteleki Vaszi Levente népdalénekes, a Fölszállott a páva néptánc- és népzenei tehetségkutató közönségdíjasa katonadalokat adott elő. Végezetül a tömeg együtt imádkozott Darvas-Kozma József csíkszeredai pápai káplánnal, címzetes esperessel azokért, akik 167 évvel ezelőtt életüket adták a magyar szabadságért. Az ünnepség koszorúzással és a székely himnusz közös eléneklésével ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2016-08-01: Belföld - Farcádi Botond:

Különnyugdíj volt honatyáknak

Nyugdíjuk mellé további jelentős havi juttatást kapnak mától a volt képviselők és szenátorok: érvénybe lép ugyanis a volt honatyák extranyugdíjáról szóló jogszabály, és a kormány elkülönítette a kifizetéshez szükséges pénzt is.
 
2016-08-01: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Törvények fölött

Megkezdődött. E hónaptól, azaz mától több száz volt törvényhozó kapja meg azt a különjuttatást, amelyet széles egyetértésben szavaztak meg a legkülönbözőbb nézeteket valló pártok. Jelenleg hétszáznál több nyugalmazott képviselő és szenátor jogosult extranyugdíjra, ami havi 200 ezer euróval – közel 900 ezer lejjel – terheli meg az államkincstárt.