Törvények fölött

2016. augusztus 1., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Megkezdődött. E hónaptól, azaz mától több száz volt törvényhozó kapja meg azt a különjuttatást, amelyet széles egyetértésben szavaztak meg a legkülönbözőbb nézeteket valló pártok. Jelenleg hétszáznál több nyugalmazott képviselő és szenátor jogosult extranyugdíjra, ami havi 200 ezer euróval – közel 900 ezer lejjel – terheli meg az államkincstárt.

 

Egy mandátum, azaz négyévi törvényhozói tevékenység után havi 1500 lej, három mandátum után már 4600 lej jár honatyáinknak a rendes nyugdíjuk mellé, miközben az országos átlagnyugdíj jelenleg 892 lej, és ezért legalább 35 évet kellett dolgozni. Legkevesebb ötször nyolc órát hetente, miközben választottjaink az átlagbér sokszorosáért – egy egyszerű képviselő munkabére 4500 lej havonta, de kap még 10 ezer lejt lakbérre, és több kedvezményt is, például ingyen utazhat – három-négy fél munkaidőt szunyókáltak a bársonyszékekben (amikor nem lógtak vagy éppen vakációztak), és még arra sem méltatták azokat, akiknek adójából ilyen jó körülmények közé kerültek, hogy közhasznú, világos, jól alkalmazható törvényeket alkossanak. Minek? A jónép, ha olyan balek, hogy rájuk szavaz, érje be néhány zavaros jogszabállyal, amelyben az okos fiúk zavartalanul horgászhatnak, miközben a lakosság a napi betevő után lohol...
Az ország legmagasabb rangú szerve a parlament, amelyet közpénzekből tartanak fenn, jogos az elvárás, hogy tagjai a társadalom oszlopai, mindenki számára követendő példák legyenek. Sajnos, lassan bűnözők tanyájává válik: még a politikai felhangú eljárásokat leszámítva is igen nagy arányú a törvényszegésért elítélt vagy gyanúba fogott törvényhozók száma, minden román párt csúcsvezetői bejáratosak a törvényszékre, már az RMDSZ-nek is van korrupciógyanús vidéki kiskirálya. És sajnos ez a példa is ragadós: ha ez látszik a boldogulás módszerének Romániában, ezt kívánja követni minden jólétre vágyó személy. A kisemberek leplezetlen lenézése mellett ez a másik legveszélyesebb üzenete a különjogoknak: hogy olyan társadalmat épít a vezetői réteg, amelyben a lógás, henyélés, hozzá nem értés, nemtörődömség nyeri el jutalmát, hogy a törvényszegésekről most ne is beszéljünk.
Lehet arra hivatkozni – meg is teszik –, hogy nem olyan sok az a pár száz nyugdíjas, de vannak más kivételezett kategóriák is, katonák, belügyi, igazságügyi alkalmazottak, és csak a pártok által sokat szidott független kormányon múlott, hogy az önkormányzati vezetőkre nem tudták kiterjeszteni a kört. De nem az a kérdés, hogy hányan vannak, vagy hogy melyik nyugati országhoz mérik jövedelmüket (sántító érv, hiszen a munkaerkölcs sem olyan), hanem a társadalmi szolidaritás. A nyugdíjrendszer a befizetéseken alapul, és a különnyugdíjakhoz máshonnan, a szegényebbektől vagy a beruházásoktól kell elvenni a pénzt. Ez pedig társadalomellenes. Sőt, az állampolgárok egyenlőségét szavatoló román alkotmányt is sérti.
No meg az elemi jóérzést, de arról nyilván nem is hallottak a parlamentben.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2016-08-01: Közélet - Iochom István:

Amikor átírtuk a történelmet (A nyergestetői csata 167. évfordulóján)

A csíkkozmási falunapokon a nyergestetői csata 167. évfordulójára megemlékeztek tegnap délután az 1897. augusztus 8-án felavatott emlékműnél. A rendezvénynek Csíkkozmás község önkormányzata és az RMDSZ Csíki Területi Szervezete volt a házigazdája.
2016-08-01: Közélet - Bokor Gábor:

A cigány folklórral ismerkedtek

Tizennyolcadik alkalommal zajlott Kommandón a hagyományos cigányfolklór-tábor, ahol 110 résztvevő tanulhatta autentikus adatközlőktől a szászcsávási és őrkői cigányok táncait, dalait. Tizenegy zenész, hét táncoktató foglalkozott az oktatással, szombat este gálaműsoron mutatták be tudásukat a táborozók. A tánc- és énektanulás mellett a cigány kultúráról szóló előadásokon is részt vehettek az érdeklődők, a túrakedvelők az 1777 méter magas Lakóca-tetőre kirándultak. A tábort a Lajtha László Alapítvány szervezte.