Sport és fegyverek

2016. augusztus 6., szombat, Máról holnapra
Nagy B. Sándor

Aggódva figyeltük a riói híreket az elmúlt hetekben. Egy ideig úgy tűnt, hogy akár le is tilthatják az olimpiát, hisz a brazil hatóságoknak nem sikerült megvalósítaniuk a rendezvénnyel összefüggésben megígért fejlesztéseket, nem készültek el időben a sportolók szálláshelyei, túl nagynak tűnt a közbiztonsági és egészségügyi kockázat az emberrablások, gyilkosságok, terrorista fenyegetések, a Zika-vírus terjedése és a környezeti szennyezés mértéke miatt.

 

Ez derült ki abból a brazil kongresszus elé terjesztett hatósági jelentésből is, amely a szövetségi kormány kiadásait számba véve megállapítja, hogy nem történtek meg a megfelelő beruházások az olimpiai falu környezetében lévő öblök és lagúnák rendbetételére, a tengervíz iszonyú szennyezettségének meggátolására. Az irónia ezek kapcsán addig fokozódott, hogy brazil orvosok azt tanácsolták: a versenyzők lehetőleg csukott szemmel és szájjal tartózkodjanak a vízben, hogy elkerüljék a fertőzéseket.
Hosszan lehetne sorolni a hiányosságok, mulasztások lajstromát – az is előfordult, hogy az olimpiai falu egyes lakásaiban a korábban érkező vendégek maguk végezték el a beköltözéshez szükséges nagytakarítást – a Magyar Olimpiai Bizottság legutóbbi riói beszámolói szerint azonban az eddig ráérős, latin mentalitással készülő brazil szervezők urai lettek a helyzetnek, és a véghajrában naponta 650 szakember dolgozott azon, hogy valamennyi házban kijavítsák a hibákat, így egy-két nap csúszással ugyan, de végül a nagytakarítás is megtörtént mindenhol. A viharos belpolitikai és gazdasági válságban vergődő Brazília tehát minden erőforrását Rio de Janeiróra összpontosítva el tudta kezdeni az olimpiát, és az elkövetkező hetekben is bizonyára mindent megtesz majd annak érdekében, hogy a világ legjobb sportolói jó körülmények között tudjanak rajthoz állni. A város kemény ellenőrzés alatt van, a magas bűnözési statisztikák és a dzsihádista fenyegetések miatt 90 ezer körüli rendőr és katona teljesít szolgálatot a rendezvényen, kétszer annyi, mint két éve Londonban.
Előfordult már, hogy politikai incidensek befolyásolták az ötkarikás játékokat, erőszakos események, terrorcselekmények is történtek már ezeken, általában mégis az jellemző, hogy a világ óriási erőtartalékokat mozgósít ilyenkor annak érdekében, hogy minél biztonságosabban, egyenlő esélyekkel tudják összemérni képességeiket a különböző nemzetek sportolói. Vajon miért csak ilyenkor tudunk kellő figyelmet szentelni egymásnak, hová tűnik a hétköznapokból ez a fajta, egymást valóban tisztelő nemzetköziség? Vajon eljutunk-e oda valaha, hogy a sportra jellemző tolerancia és tisztességes versenyszellem működjön a világban, hogy a stadionok nézőterein ülők is ölelkezni tudjanak a meccsek után?
A riói olimpia rajtja egybeesik a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapjával (augusztus 6.), egykor ezen a napon dobták le Hirosimára az első atombombát. Ma vajon merre tart a nukleáris – és a másfajta – fegyverkezés terén a világ?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2016-08-06: Közélet - Józsa Zsuzsanna:

Időutazás irodalmi táborokba

Minden megszülető könyv sorsa, akárcsak az embereké – egyedi. Van, amelyik viszonylag könnyen lát napvilágot, más hosszú évek vajúdásának – kitartó, fáradtságos, dédelgetett munkájának – eredménye. Több mint 30 év távlatából, több mint 300 tanulói naplóból, visszaemlékezésből, egyéni alkotásból vett részletet és több mint 130 aláírt bejegyzést tartalmazó, 250 fekete-fehér fotóval illusztrált, öt dokumentummal alátámasztott, négy éve nyomdakész állapotban lévő, nemrég a T3 Kiadónál megjelentett könyvet mutattak be Sepsiszentgyörgyön Tulit Ilona gyűjtésében és szerkesztésében. Az Anyanyelvi táborok Háromszéken, 1986–1991 című kiadványt rendhagyó, családias, nosztalgikus könyvbemutatón ismertette szerda délután a Tein teaházban egy volt táborozó, Ungvári Barna András református lelkész, Tapodi Zsuzsa egyetemi docens és Tulit Ilona volt szaktanfelügyelő, a táborok szervezője. A végére a be nem avatottaknak is kiderült, hogy mi volt valójában a MIT, miért nevezhető előzmény nélküli, megismételhetetlen, egyedi vállalkozásnak.
2016-08-06: Közélet - Iochom István:

Szabó Katinál Zágonban

Szerdán délután Zágonban meglátogattuk az 1984-es Los Angeles-i olimpián négy aranyérmet szerző tornászlányt, Szabó Katit, aki kisebbik fiával, Zenóval pár napra hazatért szülőfalujába. A világon négy tornásznő mondhatja el, hogy egy olimpián négy aranyérmet szerzett – az orosz Larisza Latyinina, a magyar Keleti Ágnes, a csehszlovák Vera Cáslavska és a zágoni Szabó Kati. Minden idők egyik legeredményesebb romániai magyar sportolója visszavonulása után elvégezte a bukaresti testnevelői főiskolát, s rövid dévai edzősködést követően 1991-ben férjhez ment egyetemi csoporttársához, az aradi Christian Tamás kajakozóhoz. Családjával huszonöt éve Franciaországban, Chamalieres-ben él, ahol ez év januárjáig a helyi tornászklubot vezette, aradi születésű férje ötvenévesen még aktív kajakozó. Szabó Kati zágoni szülőházának két szobáját a torna foglalja el. Az egyikben érmei, serlegei, oklevelei, fotói és újságkivágásai, illetve az 1980-as és 1984-es olimpiai formaruhája, a másikban több száz babája, illetve a családi emlékek tekinthetők meg.