Ki lesz az elnök?

2016. augusztus 19., péntek, Jegyzet
Kuti János

Az amerikai elnökjelöltek, Hillary Clinton és Donald Trump már késélre menő harcot vívnak a világ legerősebb embere megtisztelő cím, az Amerikai Egyesült Államok elnöki székének elnyerésére. Sokkal kevesebbe kerülne, ha nem szópárbajoznának állandóan, hanem rendes párbajra hívnák ki egymást. Nem kellene hozzá tanácsadók serege, kampánypénzek pocsékolása, csak két-két tanú. Pisztolya bizonyosan mindkettőjüknek van, kinek nincs Amerikában? De egyelőre a föld legdemokratikusabb államának jelöltjei úgy szapulják és pocskondiázzák egymást, ahogy az bárhol e sárgolyón szokás.

 


Az amerikai elnökválasztási kampányban az előfutamok után ketten jutottak be a döntőbe, s Donald és Hillary éppen övön aluli ütéseket visz be egymás ellen. De ha igaz a szóbeszéd, amely szerint az lesz az Egyesült Államok elnöke, akit a fegyvergyárosok támogatnak, akkor a hölgy lesz a nyerő.
Trump ugyanis az amerikaiak legnagyobb ellenségének kikiáltott oroszokkal kapcsolatban azt mondta, hogy „nagyszerű lenne, ha az Egyesült Államok kibékülne Oroszországgal, és Moszkva segítene az Iszlám Állam elleni harcban”. Azt is mondta, hogy a Krím félsziget lakói inkább Oroszországhoz húznak. Ráadásul, Putyin „az elmúlt években szép dolgokat mondott rólam”. Ezek a békülékeny hangok mind-mind rossz hírek az amerikai fegyvergyártóknak. Miért is támogatnák kampányát? Trump azt mondja, hogy ismét naggyá teszi Amerikát, és az amerikanizmust támogatja a globalizmussal szemben. Ezek után Trump lesheti, hogy a globalizmust igen kedvelő óriás transznacionális cégek –  amelyeknek nagy szavuk van – pártfogolják. Hillary csak júliusban 90 millió dollárt kapott kampánycélokra. Mondjuk a pénz a legkevésbé hiányzik milliárdos ellenfelének, Trumpnak, aki csak a mellényzsebében tart ennyit, szivarra.
A trumpi szép szavakkal szemben Clinton azt mondta Putyinról, hogy KGB-s volt, és így lelketlen, és Trump Putyin papagája. Kampányszóvivője meg azt állítja, hogy Trump vérmérséklete és képzettségének teljes hiánya miatt alkalmatlan az Egyesült Államok főparancsnoki tisztségére. Viszont Hillaryról azt mondják, hogy alapítványa, a Clinton Alapítvány orosz vállalkozóktól is kapott pénzeket. Hillary meg állítja, hogy Donald (hírlapi) kacsákat árul népének. A végén még oda jutunk, hogy az oroszok döntik el, ki legyen az elnök Amerikában.
A korábbi amerikai elnököknek volt egy-két, a fegyvergyártóknak igen kedves, jó húzása. Háborúztak Vietnamban, ahol vesztettek. Irakban és Afganisztánban „győztek”, de ott sikerük után is borzasztó a felfordulás, minden napra esik egy öngyilkos merénylet. Aztán európai segítőikkel együtt kirobbantották a nagy arab tavaszt, és ezáltal a menekültek millióit szabadították kontinensünkre. Ukrajnában is támogatták a lázadókat, minek eredményeként van új elnökük, de nincs Krím félszigetük. Van viszont két szakadár területük, ahol még most is harcok folynak. Rend sehol sincs, de annál jobban szólnak és fogynak a fegyverek.
Trump ráadásul biztonságossá szeretné tenni Amerikát, és azt mondja, Hillary Clinton Amerika Angela Merkelje akar lenni, továbbá „a potenciálisan veszélyes menekültek egész hadát hívná az Egyesült Államokba”. Ellenfelei szerint arra is célzott, hogy Amerikában fegyverviselési jog van érvényben, hát fegyverrel lehetne megakadályozni, hogy Hillary a Fehér Házba kerüljön. Ez elméletileg nem lenne nehéz, mert 250 millió lakos mintegy 200 millió lőfegyverrel rendelkezik. Amerikában az elnökök lelövésének nagy hagyománya van. Többek ellen kíséreltek meg merényletet, és négy esetében az akció sikeres is volt. Mivel ott a legnagyobb az ámokfutó lövöldözők száma, lehetséges, hogy a következő, tokiói olimpia versenyszámai közé besorolják az ámokfutást is, amiben az Egyesült Államok bizonyosan olimpiai bajnok lesz.
Kuti János

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2016-08-19: Máról holnapra - Mózes László:

Újabb kisebbségvédelmi kudarc

Több sebből vérzik a hazai kisebbségpolitika. Egyrészt ismertek az erdélyi, székelyföldi magyarságot hátrányosan érintő intézkedések, másrészt az országhatáron kívül élő románok most azért elégedetlenkednek, mert úgy érzik, Bukarest magukra hagyta őket.
2016-08-19: Közélet - Iochom István:

Gyáli diákok Kézdivásárhelyen

Tegnap reggel érkezett meg a céhes városba a magyarországi Gyál város Zrínyi Miklós Általános Iskolájának tizenhét tanulója két pedagógus kíséretében. A Kézdiszéki Székely Tanács első alkalommal látja vendégül a gyáli gyermekeket, akikkel már három alkalommal közösen táboroztak a kézdivásárhelyeik Révfülöpön.