A címbéli, nem mindennapi témával hívott össze falugyűlést Uzon község helyi tanácsa. A csütörtök esti összejövetelen a nagyközönség elé tárták a helyi ravatalozóház évek óta ügyének kevésbé ismert részleteit, így kívánták tájékoztatni a falut arról, hogy miért is nem épült eddig meg az oly szükséges létesítmény.
Az összejövetelen a polgárok mellett a községvezetés, helyi tanács, Ungvári Barna András lelkipásztor, a presbitérium tagjai is jelen voltak. Ráduly István polgármester meghívta Incze Zsolt esperest is, de az egyházi elöljáró nem volt ott. Az uzoni református egyházközségnek és a polgármesteri hivatalnak eddig nem sikerült megegyezni a ravatalozóház ügyében, talán a jelen lévő polgárok döntést hozhatnak. Fontos tiszta vizet önteni a pohárba – kezdte beszédét a polgármester.
A helyi tanács 2007-ben döntött arról, hogy ravatalozóházakat építenek a község településein. Az elsőt 2011-ben Szentivánlaborfalván adták át. Az uzoni létesítményről 2009-ben kezdődtek el a tárgyalások az egyházzal. Minden akarat ellenére eddig még nem sikerült aláírni azt a szerződést, melynek értelmében az egyház a községháza rendelkezésére bocsátja a temető egy 300 négyzetméteres részét, ahol az önkormányzat saját költségén felépítheti a létesítményt. Az évek óta folyó tárgyalások jegyzőkönyvei, a levelezés már vaskos dossziét képez. Ezekből mutatott be vetített képeken néhányat a polgármester, miközben a ravatalozó körüli bonyodalmakat ismertette. Az utóbbi hónapokban sok előrelépés történt, de az elöljáró szerint a lelkész még mindig nem volt hajlandó a szerződés aláírására, így félő, idén nem kezdődhet meg a munka, elveszhet az építéshez elkülönített pénzkeret. A polgármester többször hangoztatta: a lelkész azt szerette volna elérni, hogy a temetőbéli parcella átadásával párhuzamosan a községháza kössön új bérleti szerződést a felekezet tulajdonában lévő iskolaépületre is.
Ungvári Barna András azt hangoztatta, sem ő, sem a presbitérium nem volt soha a ravatalozó építése ellen, de a szerződéskötéshez be kell tartani az egyházi törvényeket. A presbitérium még januárban jóváhagyta a terület átadását, a püspökség is rábólintott. A községháza csak júliusban készíttette el a bérleti szerződés mintapéldányát. Azt jóvá kell hagynia a püspökségnek is, ám az augusztusi szabadságolások okán ez nem történhetett meg, de a püspök ígéretet tett arra, hogy szeptember első napjaiban meglesz. Részükről egy héten belül megoldódik a probléma, ezt ki lehetett volna várni, nem volt érdemes ilyen hatásvadász lépéseket tenni – mondta a lelkész, aki az iskolaépülettel kapcsolatban nem értett egyet a községvezetővel: személyes és hivatali okok miatt késett az utóbbi időben a szerződés aláírása.
A polgármester és a lelkész álláspontja után Aczél Cecília jegyző kiáltványt olvasott fel, melyben a püspökség hathatós segítségét kérték, hogy a lelkész mielőbb aláírja a szerződést. A kiáltvány aláírására Uzon község minden lakóját felkérték. „Ilyen mocskos iratot nem írunk alá” – jelentette be a kiáltvány felolvasása közben a lelkész, majd a presbiterekkel együtt (kettő kivételével, akik egyben tanácsosok is) kivonult a teremből. Az indulatok szinte elszabadultak, de Lokodi Edithnek sikerült megfékeznie: a kiáltvány aláírásával, annak elküldésével várjanak szeptember első napjaiig. Ha akkor sem lesz aláírva a bérleti szerződés, akkor tegyék meg ezt a rendkívüli lépést. Javaslatával egyetértett Ráduly István polgármester is, így az aláírásgyűjtés kezdését elhalasztották. A polgármester azt is elmondta: ha mégsem írják alá a szerződést, nem erőltetik a dolgot az egyházzal, Szabó Mária jelképes összegért ajánlott fel egy telket, oda fogják építeni a ravatalozót.