Megmentené Thomas Mann villáját Herta Müller

2016. augusztus 31., szerda, Magazin

A lebontás fenyegette kaliforniai Thomas Mann-villa megmentésére szólította fel a német kormányt Herta Müller Nobel-díjas német írónő. A 2009-es irodalmi Nobel-díj kitüntetettje csatlakozott az 1933–1945 közti német emigráció történetét kutató Gesellschaft für Exilforschung egyesület internetes petíciójához, amely arra kéri a szövetségi kormányt, hogy vásárolja meg és alakítsa át emlékhellyé a Los Angeles Pacific Palisades negyedében lévő villát, ahol amerikai száműzetésében lakott a Nobel-díjas német író.

 

A felhívás aláírói – mint hangoztatják – aggodalommal és nyugtalansággal követik a híreket a Julius Ralph Davidson berlini építész által tervezett kaliforniai Thomas Mann-villa közelgő eladásáról és valószínű lebontásáról. A petíció szerint kultúrtörténeti jelentőségű épületről van szó, „a nácizmussal szembeni ellenállás helyéről”. A náci Németországból emigráló Mann család 1942-től élt a San Remo Drive-on lévő házban. Thomas Mann ott írta Doktor Faustus című regényét, és ott fogalmazta meg híres, Német hallgatók! elnevezésű rádióbeszédeit is.
A ház a náci Németországból elmenekült értelmiség találkozóhelye lett: olyan szerzők fordultak meg itt, mint Heinrich Mann, Bertold Brecht és Lion Feuchtwanger. A villát emiatt „Weimar a pálmák alatt” néven is emlegették.
A ház központi szerepet töltött be a Kaliforniában élő német értelmiségiek és művészek eszmecseréjében – hangoztatja az Angela Merkel kancellárnak, Monika Grütters kulturális államtitkárnak és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszternek címzett felhívás.
Korábban a Das Erste német tévécsatornának Heinrich Deterin irodalomtörténész kifejtette: a kaliforniai ház az egyetlen olyan, Thomas Mannhoz kötődő helyszín, ahol emlékezni lehetne az íróra. A szülőháza a második világháborúban elpusztult. A Buddenbrook házban – ma múzeum –, amelynek egyébként is csak a homlokzata eredeti, sosem lakott az író. A müncheni villa másolat, a kilchbergi ház pedig, ahol élete utolsó két évét töltötte, magántulajdonban van, és nem látogatható. Így a kaliforniai villa az utolsó esély egy eredeti emlékhely létrehozására – véli Thomas Mann szakértője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1218
szavazógép
2016-08-31: Magazin - :

Sikeres Forgatag (Marosvásárhely)

Az idei Vásárhelyi Forgatag volt az eddigi legsikeresebb, a vasárnap zárult  rendezvénysorozat programjait 90 ezren látogatták – összegeztek a szervezők.
 
2016-08-31: Riport - Váry O. Péter:

Erdők és keresztek (Jelen időben az Úz völgyéről)

Nem csendes az Úz völgye hétköznapokon sem. Nagyüzemben folyik a még állami tulajdonban levő erdőkben a favágás, láncfűrész sikolt bele a favontató traktorok, rönkszállító tehergépkocsik mélyebb hangjába. A csíkszentmártoni szoros felől a patakmedret dúlják a törpeerőmű csöveit lefektető munkagépek, a kiszélesedő völgyben legelő juhok bégetése szinte nem is hallik. Látszólag békés a táj. Látszólag. Mert, mint mindenhol Erdély-szerte, itt is zajlik a múlt átírásának fizikai folyamata. És az Úz völgyének birtoklásáért a háború ma is tart – bár most nem fegyverekkel kell küzdeni a kétszer is véráztatta földért.