MagaslesLincshangulat Olaszországban

2008. május 17., szombat, Világfigyelő

Egyre több gondot, problémát okoznak Itáliában az illegális bevándorlók. Ezért az olasz kormány szigorító intézkedések bevezetésével riogat. Frattini kormányfő ugyan megnyugtatta Călin Popescu Tăriceanu román miniszterelnököt, hogy a szigorítások nem érintik az Európai Unió tagországainak állampolgárait, de a tervezett intézkedések érthetően nyugtalanságot keltettek az Olaszországban tartózkodó román állampolgárok körében.

Jelenleg hivatalos becslések szerint közel hárommillió román munkavállaló tartózkodik az unió államaiban. Ennek durván számítva mintegy negyven százaléka éppen Olaszországban. A baj nem is velük van elsősorban, hanem azokkal a romániai romákkal, akik az elmúlt években tömegesen lepték el az olasz nagyvárosokat, magatartásukkal, életvitelükkel feszültséget keltve. Valóságos barakktáborok jelentek meg a városok környékén, s az állandó feszültséget csak növelte minap egy sajnálatos és tragikus eset. Egy csecsemő elrablásával gyanúsítottak meg ― a hírek szerint nem is alaptanul ― egy romániai roma lányt. S ezzel úgy tűnik, betelt a pohár. Az olaszoknak kezd elegük lenni a nyakukra telepedett, nomád életvitelüket őrző, a törvényekre nem figyelő, enyveskezű vendégeikből. Újra ― akár a télen, amikor egy romániai állampolgárt egy negyvenhét éves olasz nő meggyilkolásával vádoltak ― lincshangulat alakult ki, ismeretlenek Molotov-koktélokat dobáltak roma táborokra a Nápoly közelében lévő Ponticelliben, és több barakk is lángra lobbant. Călin Popescu Tăriceanu együttműködési javaslatcsomagot kínál az olasz kormánynak. Kettős célja van, az Itáliában tartózkodó románok által elkövetett bűncselekmények visszaszorítása (mellesleg itthon sem tudják megtenni, ahol azért több ,,eszköz" áll rendelkezésükre, mint külföldön, kíváncsiak vagyunk, hogyan képzeli ezt agilis kormányfőnk?), illetve a tisztességes román munkavállalók becsületének védelme, akiknek már, képletesen szólva, teli a hócipőjük azzal, hogy az olaszok egy kalap alá veszik őket vándor honfitársaikkal, s korántsem csak a becsületük, hanem a testi épségük is nagyon sokszor veszélyben forog, hiszen a külvárosok felhergelt olasz polgárai a nyulat is bokrostól lövik alapon sértegetnek, megtámadnak, bántalmaznak minden románt, aki útjukba kerül, ha épp őrjöngő hangulatban vannak. Mindenesetre villámgyorsan Olaszországba utazott Cristian David. A román belügyminiszter olasz kollégájával és munkatársaival, a hírek szerint, a román bevándorlók helyzetéről tanácskozik. Nemrég az idegengyűlöletükről elhíresült s a bevándorlók jogait erősen korlátozó Északi Liga politikusai, de maga Maroni belügyér és Frattini miniszterelnök is olyan nyilatkozatokat tett, amelyek nem sok jót ígérnek… Mindezek ellenére a nomád roma csoportoknak eszük ágában sincs elhagyni a napfényes Itáliát…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2008-05-17: Világfigyelő - x:

Hollandia és Flandria egyesülését vetette fel egy politikus

Hollandia és Belgium holland ajkú részének, Flandriának az összeolvadását vetette fel egy interjúban Geert Wilders populista holland politikus. Belgiumban a tegnapi lapok szerint érdemi reakciót nem váltott ki az ismét kiújult kormányválság miatt támadt ötlet, csupán a szélsőjobboldali Flamand Érdek (Vlaams Belang) tartotta említésre érdemesnek. A francia nyelvű La Libre Belgique című lap elemzésében utópiának nevezte Nagyhollandia lehetőségét.
2008-05-17: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Az első vajdasági összefogás
A szerbiai választásokat követően megszületett az első koalíció ― a vajdasági Verbászon a szocialisták a radikálisokkal és Vojislav Kostunica nacionalistáival fogtak össze, igaz, csak helyhatósági szinten. A három, országos szinten kormányalakításról tárgyaló tábornak 23 tagja van a 36 fős helyhatóságban. A radikálisok a meghatározók 16 képviselővel, őket a szocialisták követik négy emberrel, Kostunica nacionalistái pedig hárommal. A sajátos szerbiai közigazgatási berendezkedés miatt egy község ― és Verbász is az ― számos település irányítási központja, akár két-három tucat település is tartozhat alá, esetleg egy-kétszázezres összlakossággal, s ezeknek ő osztja a költségvetést, ő felügyeli őket. Funkcióit, jogosítványait tekintve talán a régi magyar járásokhoz áll a legközelebb.