Az egy főre eső összegeket illetően a központi fejlesztési régió hat megyéje közül Háromszék hívta le a legtöbb európai uniós pénzt az előző uniós költségvetési ciklusban – jelentette be tegnap Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, és egyúttal elégedetlenségét fejezte ki azért, mert az új ciklusból már szinte három év eltelt, és Románia még nem hirdette meg a pályázati lehetőségeket.
A régió fejlesztési ügynökségének vezetője, Simion Creţu által összesített adatokat ismertetve Antal Árpád elmondta: Kovászna megyében minden emberre 327,63 euró jutott az uniós alapokból, és a sepsiszentgyörgyi napelempark, illetve a vízhálózat felújítása nem is szerepel ebben az összesítésben. A második helyen – jócskán lemaradva – Brassó áll 264,6 eurós fejenkénti átlaggal, harmadik Fehér megye 263,7, negyedik Szeben 260,6, ötödik Hargita 236,1 euróval, a sort Maros megye zárja 176,7 euróval. Az értékelésnél figyelembe kell venni azt is, hogy három megyeszékhely – Brassó, Nagyszeben és Marosvásárhely – számára külön összegeket különítettek el, amiért nem kellett versenyezniük, és ha ezeket levonnánk, akkor Brassó kerülne az utolsó helyre a régióban, 93 eurós fejenkénti átlaggal.
Az új, 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus pályázati lehetőségeit már nagyon türelmetlenül várja Sepsiszentgyörgy elöljárója, hiszen a hét évből három lassan eltelt, és Románia a rendelkezésére álló keretek alig 0,17 százalékát hívta le, Magyarország pedig már mintegy harminc százalékát. Azt már tudni lehet, hogy ezúttal nekünk sem kell mindenért versenyezni, Sepsiszentgyörgy 22 millió eurót hívhat le különböző beruházásokra (például a közúthálózat és a közszállítás korszerűsítésére, energetikai kiadások optimalizálására), és van is számtalan terve az önkormányzatnak, csak a kiírások nem akarnak már megjelenni. Illetve, ami mégis, az nem működik: a műemlékvédelmi tengelyt megnyitották, de az előző ciklusban jónak ítélt, pénzhiány miatt elhalasztott pályázatokat mind visszadobták, ami azért furcsa, mert nem tévedhet mindenki egyszerre... Előre nem lehet tudni, hogy mit és milyen formában kérnek a pályázóktól, és általában a határidők is nagyon rövidek, ezért Sepsiszentgyörgy nem is pályázatokat készít, hanem terveket, tanulmányokat (többek között a közintézmények hőszigetelésére), és majd ezeket egészíti ki úgy, hogy megfeleljenek a kiírásoknak.