Élő legenda

2016. szeptember 17., szombat, Kultúra

Ady Endre és Hobo Földes László – két alkotó, akit aligha kell bemutatni a sepsiszentgyörgyi magyar közönségnek. Lehet őket szeretni vagy nem szeretni, de akaratlanul is közünk van hozzájuk: gondolataik, verssoraik, dallamaik biztosan megérintettek már bennünket, többé-kevésbé a részünkké váltak. Kíváncsian és nagy reményekkel ültünk be tehát a Háromszék Táncstúdióba, Hobo A feltámadás szomorúsága című Ady-estjére.

  • Henning János felvétele
    Henning János felvétele


Ami egyből feltűnt, hogy a művész megjelenéséből ezúttal hiányzott a tőle már megszokott laza magabiztosság, legalábbis az előadás első felében. Egy félszeg óriást láttunk a színpadon, aki ideges volt, remegett a keze, rosszul ejtette a szavakat, vagy érthetetlenül darálta a szöveget, akinek eljátszottak, befejezetlenek voltak a gesztusai, aki helyenként elfelejtette a szöveget, és miközben puskázott, ezt dörmögte: „így van megrendezve...” És lassan mégis működni kezdett a produkció. Ady fokozatosan áttört az előadó pillanatnyi indiszponáltságán, és megdöbbentő őszinteséggel vallott közéletről, magyarságról, én-szerepről, szerelemről, életről-halálról...
Ahogy sorban követték egymást a versek és dalok, egyre erősebbé vált az előadásban egy különös, melankolikus felhang, mely fanyar volt, mégis beragyogta a lelket, mint ahogy a lemenő nap alig pislákoló fénye átfesti a láthatárt. A műsor második felére az előadó is nyugodtabbá vált, mosolyogni kezdett, és ettől leomlottak benne és körülötte a kőfalak.
Végül is jó volt újra találkozni vele, szemtanúja lenni annak, hogy hetvenegy évesen is színpadon áll, gondolatokat közvetít, ég benne az alkotói vágy. Ott állt előttünk, énekelt és dörmögött jellegzetes hangján, és cipelte rendkívüli múltját: régi nagy Hobo-koncerteket, sok megírt verset, dalszöveget, a blues legnagyobbjainak fordításait. Könyvekbe foglalt emlékeket a múltról, az átkosról, és azt a közösségi érzést, összefogást, ami manapság annyira hiányzik az életünkből. Jó volt, hogy általa újra részesei lehettünk egy kicsit a legendának.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2016-09-17: Kultúra - Nagy B. Sándor:

Embertelen ragyogás (Pulzart)

Hello – köszöntötte a szentgyörgyi közönséget Joe Acheson, a Hidden Orchestra zeneszerzője-producere, aztán elkezdődött valami elsöprő erejű utazás, mely megrázott, felkavart, ismeretlen tájakra röpített, és megtöltötte a lelkünket azokkal a leírhatatlan csodákkal, melyekkel csak a zene tudja megajándékozni a nyitott lelkű embereket.
2016-09-17: Kultúra - Fekete Réka:

Petőfivel a pulzArton (Pulzart)

„Megkorbácsolom a világot! / Jajgatnak majd és én kacagok, / Mint ők kacagtak, amikor én jajgattam.” A nyughatatlan, rátarti, szenvedélyes, kalandvágyó, önmarcangoló, mégis öntudatos költő, forradalmár Petőfi hangján szól versben, dalban a Bob és Bobék Orchestra a Mi lárma ez megént? Petőfi verskoncertben, s kérdi: „Egy szálig elveszünk-e mi? / Vagy fog maradni valaki, / Leírni e / Vad fekete / Időket a világnak?”