Megnehezített voksolás

2016. szeptember 23., péntek, Máról holnapra
Mózes László

Hétezernél kevesebb, külföldön élő román állampolgár kíván levélben szavazni a decemberi parlamenti választásokon. Ez az első alkalom, amikor a külföldön élők levélben szavazhatnak, ezt a lehetőséget a 2014-es államfőválasztás után vezették be, az akkor közel 380 ezer szavazó többségét ugyanis rendkívüli módon felháborította, hogy hosszú sorokat kellett állniuk, míg élhettek alapvető állampolgári jogukkal. De nemcsak a távolban élők, hanem a jelenséget az országból figyelők is botrányosnak tartották, ahogyan szavazniuk kellett az idegenben élőknek. Hogyan szervezték meg a Pontának szurkoló szociáldemokraták a külföldiek szavazását? – kérdezték ingerülten a hírelemzők.

 
Az akkori tömeges felháborodáshoz képest most rendkívül kevesen élnének a legegyszerűbbnek tartott, levélben történő voksolás lehetőségével. Ugyan további kétezerhétszázan regisztráltak még a választási névjegyzékbe – ők a lakóhelyükhöz legközelebb lévő szavazókörzetben választhatnak majd –, ám az eddigi, mindössze tízezer regisztrált külföldi szavazópolgár elenyészően kevés a külföldön élő, mintegy hárommilliósra becsült közösséghez képest.
Mi ennek az oka? Látván az ország mélyrepülését, csökkent volna az – elnökválasztás eredményét is jelentősen befolyásoló – emigránsok romániai közügyek iránti érdeklődése?
Ez is lehetséges, ám ennél sokkal valószínűbb, hogy az új választási rendszer a változtatások miatt  nehézkesebb lett. Egyértelmű ugyanis, hogy a szociáldemokratáknak nem kell a külföldön élők szavazata, hiszen nem őket támogatják. Ezért annak, aki a választások napján nem akar sorban állni a külképviseleteknél, regisztrálnia kellett, s így levélben vagy a hozzá legközelebb álló szavazókörzetben szavazhat. S bár nem feltétlenül ördöngös művelet egy bejelentkezés a választói névjegyzékbe, időt, energiát kell fordítani rá, s bizony, a megélhetésért hajtó tíz- és százezrek nehezebben tudnak időt szakítani erre. S bár azok a külföldön élők, akik nem regisztráltak, pótlistára iratkozva bármelyik külföldi szavazókörzetben leadhatják majd voksukat, mindez újra sorokat és várakozást jelent majd. A diaszpórában élő románok szervezetei korábban elkeseredetten kifogásolták,  hogy nem biztosítanak számukra elegendő külföldi szavazókörzetet, képviselőik úgy vélekedtek, most még jobban megalázzák őket, mint 2014-ben, és azt is sérelmezték, hogy a regisztrációs kötelezettségről sem tájékoztatták őket megfelelően. A választási törvény módosítása a jelek szerint tehát nem kedvez a külföldön élő román állampolgároknak.
Még aggasztóbb, hogy ez az állapot nem pusztán tetszés vagy nemtetszés kérdése, hanem azt is tükrözi, több százezer romániai állampolgár szavazathoz való joga jelentősen csorbul. Ez pedig súlyos demokrácia-deficit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2016-09-23: Közélet - Farcádi Botond:

Levetetnék, letakarnák (Újabb zászlóper kezdődött)

Újabb zászlóper kezdődött tegnap a Kovászna Megyei Törvényszéken: a támadó fél ezúttal is a prefektúra, a célpont pedig ismét a székely zászló. Ezúttal a Kulcsár-Terza József által a megyei tanácsnak adományozott jelkép eltávolítását kéri a kormányhivatal az önkormányzat – a prefektúrával közösen használt – nagy gyűlésterméből, ugyanakkor az adományozási szerződést is megsemmisítené.
2016-09-23: Belföld - :

Ezrek kérték távozását (Kiütötte a biztosítékot Oprea „megmentése”)

Mintegy háromezren vonultak tegnap a parlament épülete elé, hogy tiltakozzanak a felsőházi honatyák hétfői döntése ellen, mellyel elutasították Gabriel Oprea volt belügyminiszter, szenátor mentelmi jogának megvonását, melyet a korrupcióellenes ügyészség kezdeményezett a volt kormányfőhelyettes ellen indítandó újabb bűnvádi eljárás kapcsán. A tiltakozást a közösségi oldalakon szervezték, és több nagyvárosban is megmozdulások voltak. A liberális párt egyébként tegnap felszólította Opreát, hogy mondjon le önszántából mandátumáról, illetve felmerült a szenátusi szavazás megismétlésének lehetősége is, amit maga az érintett is kért.