A Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közös szervezésében szeptember 19–25. között megszervezett Háromszéki Turisztikai Napok keretében, annak egyik kiemelt eseményeként szombaton Kézdivásárhelyen tartották az Aquarius – a borvíz ünnepe 10., jubileumi kiadását.
Szombaton mintegy kétezer érdeklődő fordult meg a tizenhárom kiállító – Árkos, Bálványosfürdő-Torja, Bodok, Csernáton, Előpatak, Kézdivásárhely, Kovászna, Mikóújfalu, Sepsiszentgyörgy, Sepsibükszád, Székelypetőfalva, Zalánpatak és az Aquasic Egyesület – a Borvizek Útja Központ standjai közt a Gábor Áron téren, akik nemcsak kínálták a harminc palackozatlan és két palackozott vizet, hanem finomabbnál finomabb palacsintát is készítettek. Ez a két megmérettetés kezdetektől a borvíz ünnepének része. A rövid megnyitót követően a részt vevő csapatok munkához is láttak: a palacsintasütéshez mindenki más recepttel készült, zömmel mégis a klasszikus lekváros palacsintákkal próbálták meg levenni a Farkas Ferenc sepsiszentgyörgyi mestercukrász által elnökölt zsűritagokat a lábukról. A szervezők nevében Jánó Szabolcs, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület ügyvezető igazgatója köszöntötte a megjelenteket. „Sokszor nevezzük ezt a vidéket borvíz nagyhatalomnak. Az is, hisz számos ásványvízforrásból csorog változatosnál változatosabb összetételű borvíz: a gyomorbántalmakra ajánlott sós borvíztől a rozsdabarna, magas vastartalmú vízig mindegyik különleges és egészséges. Ha mások megismerik ezeket, újabb okot szolgálhatunk arra, hogy az emberek hozzánk jöjjenek kikapcsolódni, feltöltődni” – fogalmazott Jánó Szabolcs. Derzsi Gyula, Kézdivásárhely alpolgármestere házigazdaként leszögezte: az esemény kiváló alkalom, hogy akár a forrásokat alaposan ismerő helybéliek is megtudjanak új dolgokat. Ezt követően Grubisics Levente műsorvezető, a Sepsi Rádió igazgatója mutatta be a Tündérek Bora zsűrijét, melynek elnöke Nagy József, az Aquasic Egyesület ügyvezető igazgatója volt. A palackozatlan borvizek versenyénél a kémiai összetétel, a tisztaság és nem utolsósorban az íz volt a döntő tényező. Idén a Tündérek Bora címet Előpatak nyerte a Remiza-forrás vizével, őt követte Mikóújfalu a Bedő-forrással (tavaly első helyezést ért el), illetve harmadik helyen végzett a Fortyogófürdő forrása. Nagy József, a zsűri elnöke elmondta: a települések tizenkét borvízzel versenyeztek, és azok nyertek díjat, amelyeket az emberek is szívesen fogyasztanak. A fortyogói borvíz eddig nemigen volt jelen a rendezvényen, de közismert, hogy az itteni lakosság kedveli ezt a vizet, ezért a harmadik díj szép eredmény. Az előpataki és a mikóújfalusi Bedő-borvíz nagyon fogyasztott és ismert, az utóbbinál állandóan sor van.
Az Aquarius kiemelkedő eseménye a borvizes palacsintasütő verseny volt. A mikóújfalusiak eddig mind a tíz Aquariuson részt vettek. Idén a csapat valami különlegessel készült a palacsintaversenyre – árulta el Demeter Ferenc polgármester. „Egy régi mikóújfalusi recept alapján dolgozunk, a Sorbán-forrás sós-kénes vizével, ami a tésztának is ad egy sósságot, állagot, ezért szeretjük ezt a vizet használni. Most nem szokványos palacsintát sütünk serpenyőben, hanem egy csillag alakú öntvény konyhai eszközt hoztunk, amit először forró olajba kell mártani, miután átforrósodott, megmártani a tésztában, majd újra olajban. Miután átsült, lehet ízesíteni sósan, édesen, mindenféleképpen. Tíz éve járunk erre a versenyre, tudom, hogy ilyen még nem készült, úgyhogy most hoztunk valami kuriózumot.” A mikóújfalusiak a palacsinta kategóriában is érmet szereztek – a meggylekvárral töltött különlegesség elvitte a harmadik díjat. Második a zalánpataki csapat lett, az első díjat pedig Csernáton vihette haza, a zsűri az ő palacsintájukat ítélte a legfinomabbnak. Ebben a kategóriában dicséret is született, ezt az Aquasic Egyesület szerezte meg, amely Bölön, Előpatak, Hatolyka, Málnásfürdő és Oltszem települést is képviselte. A jubileumi rendezvényen fellépett a helybeli Tanulók Klubja mazsorettcsoportja, a zabolai Gyöngyharmat Néptáncegyüttes és az uzoni Atlantisz Művelődési Egyesület fúvószenekara, Kisgyörgy Zoltán geológus, lapunk főmunkatársa pedig a kézdiszéki borvizekről tartott érdekfeszítő előadást.