KIS ORSZÁG, DE NAGY BEFEKTETŐ. Az elmúlt huszonhat évben a külföldi befektetések 25 százaléka, 16,1 milliárd euró Hollandiából érkezett Romániába. Második helyen 9,131 milliárd euróval, 14 százalékos részesedéssel Ausztria áll, őt követi Németország 7,991 milliárd euróval (12,4 százalék). Magyarország a tizennegyedik 938 millió euróval, ami a teljes romániai külföldi befektetések 1,4 százaléka. A befektetések területi eloszlása meglehetősen aránytalan, majdnem 60 százalékuk egyetlen fejlesztési régióba áramlott, a fővárost magában foglaló Bukarest–Ilfovba. A többi fejlesztési régióba a külföldi befektetések kevesebb mint 10–10 százaléka jutott. Második helyen a székelyföldi megyéket is magában foglaló Központi Fejlesztési Régió áll kilencszázalékos részesedéssel, de más statisztikákból kiderül, hogy ez főként Brassó és Szeben megye fejlődésének köszönhető. (MTI)
JÓ FOGÁS. 80 kilogrammos harcsát fogott a Marosban egy aradi férfi. A háromtagú horgászkompánia éjjeli működésének eredménye egyébként három harcsa: a legnagyobb mellett fogtak egy 37 kilós és egy 7 kilós bajszost is. Dan Dănuţ, az 1,8 méteres monstrumot kifogó horgász azt mondja, 45 percig küzdött a hallal, amíg sikerült partra emelni. A harcsa nem élte túl a kalandot, Dănuţ családja és barátai elfogyasztják. A kapzsi horgászok sajnos a másik két harcsa életét sem kímélték meg, még a legkisebbet sem engedték vissza a vízbe. (Főtér)
EURÓPA UTOLSÓ ÉRINTETLEN ERDEI a Kárpátokban vannak, s Románia védelmezni próbál néhányat az illegális szállítás bejelentésére alkalmas applikációval és az erdők kivágásának megfékezésére irányuló ádáz kiállásával – írja a Reuters hírügynökség, amely szerint a folyamat felgyorsítására az Európai Unió több környezetvédelmi civil szervezetet is bevont a veszélyeztetett erdők feltérképezésébe és adatbázisba vételébe, hogy törvény védje az érintetlen erdőket; ezt az adatbázist hat hónapon belül hozzák nyilvánosságra. Egyes bükkerdőket szeretnének felvetetni az UNESCO listájára is, a Greenpeace önkéntesei nemrég egy 140 hektáros terület fáit térképezték fel. „Az érintetlen erdők a völgyek mélyén, sziklásabb részeken maradtak meg. Vannak erdők, amelyekhez korlátozott a hozzáférés, talán éppen ezért menekültek meg” – nyilatkozta Valentin Sălăgeanu, a Greenpeace kelet-közép-európai erdőket megcélzó kampányának koordinátora, aki úgy véli, az elmúlt évtizedben felére csökkent a területük. A jelenlegi becslések szerint Romániában 250 ezer hektár érintetlen erdő van, Sălăgeanu szerint nagyon sokat az elmúlt tíz évben tettek tönkre, és ezért részben az illegális fakitermelés, részben a rosszul elvégzett legális kitermelés okolható, no meg a korrupció. (Mediafax)