Röviden

2008. május 22., csütörtök, Világfigyelő
Tadic hisz az Európa-párti kormány megalakulásában

Európai irányultságú, demokratikus kormány alakulhat napokon belül Szerbiában — jelentette ki tegnap Bulgáriában Boris Tadic szerb elnök. ,,Arra számítok, hogy a következő napokban megalakul a kormány" — mondta az államfő a Délkelet-európai Együttműködési Folyamat csúcstalálkozóján Pomorie üdülőhelyen, hozzáfűzve, hogy demokratikus, európai irányultságú, a társadalmi igazságosság elveit védelmező kabinet alakul. A szerb központi választási bizottság kedd este hirdette ki a május 11-i parlamenti választások hivatalos eredményét. Az első helyen végzett koalíció vezéreként Tadic tegnap bejelentette, tárgyalást kezd minden parlamenti párttal. A mérleg nyelvének szerepét az Ivica Dacic vezette szocialisták töltik be. A párt a nacionalistákkal tárgyal az együttműködésről, de Dacic nem zárta ki, hogy Tadicékkal is tárgyalóasztalhoz ülnek.

Mianmarba megy az ENSZ-főtitkár

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár holnap találkozik a mianmari katonai junta vezetőjével, Than Sve tábornokkal — közölte tegnap a világszervezet. A holnapi találkozót John Holmes, az ENSZ humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettese jelentette be Bangkokban, miután felkereste azokat a mianmari területeket, ahol a Nargis ciklon pusztított. A természeti csapásban 134 000 ember meghalt vagy eltűnt. Az ENSZ-főtitkár, aki humanitárius katasztrófa bekövetkeztétől tart, megpróbálja majd meggyőzni a katonai kormányzatot, hogy engedje teljes sebességre kapcsolni a nemzetközi segélyműveleteket. Ban Ki Mun tegnap már meg is érkezett Bangkokba, ahonnan ma utazik tovább Mianmarba. Than Sve tábornok korábban nem válaszolt Ban Ki Mun telefonhívásaira. A katonai vezető csupán két héttel a katasztrófát követően látogatott el a térségbe, és találkozott az áldozatokkal.

Békeremények Közel-Keleten

Valid Muallem szír külügyminiszter tegnap Manamában kijelentette: Izrael a Törökország bevonásával folyó közvetett béketárgyalásokon kötelezettséget vállalt, hogy maradéktalanul kivonul a Golán-fennsíkról. Az izraeli miniszterelnöki hivatal tegnap jelentette be, hogy Izrael és Szíria közvetett béketárgyalásokat kezdett Törökország bevonásával. A hírt Damaszkusz és Ankara is megerősítette. A bahreini fővárosban egy arab—kínai együttműködési fórumon részt vevő szíriai külügyminiszter közölte: Izrael ígéretet tett, hogy az ,,1967. június 4-i vonalig" kivonul a Golán-fennsíkról. Muallem üdvözölte Recep Tayyip Erdogan török kormányfőnek a Szíria és Izrael közötti tárgyalások érdekében több mint egy éve kifejtett erőfeszítéseit. Elie Malka, a goláni telepesek képviselője tegnap kijelentette: a fennsíkról való lemondással Ehud Olmert izraeli kormányfő ,,veszélybe sodorja Izraelt".

EU—orosz tárgyalások kezdődnek

Sokszori halasztás után hamarosan megkezdődhetnek a tárgyalások az Európai Unió és Oroszország között egy új partnerségi egyezményről, miután az uniós tagállamok tegnap megállapodtak az EU-mandátum kidolgozását eddig akadályozó problémákban — jelentette be a soros, szlovén EU-elnökség tegnap Brüsszelben. Az elmúlt hónapokban Litvánia akadályozta a tárgyalások indítását. A mostani megállapodás azután jött létre, hogy Bernard Kouchner francia, valamint Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter külön megbeszéléseket folytatott litván kollégájukkal, Petras Vaitiekunasszal. Hivatalos döntés az uniós mandátumról az EU-tagországok külügyminisztereinek hétfői brüsszeli ülésén születik, a tárgyalásokat várhatóan a június végén esedékes szibériai EU—orosz csúcstalálkozón indítják el.

Csehország elismerte Koszovó függetlenségét

A prágai kormány tegnapi ülésén döntött erről. ,,Csehország a közeljövőben diplomáciai kapcsolatot létesít Koszovóval" — jelentette ki Mirek Topolánek cseh miniszterelnök a kabinet ülése után. A cseh politikai elitnek egyébként nincs egységes álláspontja Koszovóval kapcsolatban. Az ellenzéki szociáldemokraták és a kommunisták ellenezték Koszovó függetlenségének elismerését, kifogásokat fogalmaztak meg a koalíciós kereszténydemokraták, néhány polgári demokrata miniszter és Václav Klaus államfő is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2008-05-22: Világfigyelő - x:

Lengyel politikusok és művészek Walesa védelmében

Lengyel politikusok és művészek közös felhívásban vették védelmükbe tegnap a Nobel-békedíjas Lech Walesát, felszólítva a nyilvánosságot, hogy szegüljön szembe a volt államfő elleni gyűlöletkeltéssel és rágalmazási kampánnyal, miután ismertté vált, hogy egy kötet szerzői olyan váddal illetik a Nobel-békedíjas Walesát, amely szerint a Szolidaritás független szakszervezet alapítója egy időben a kommunista titkosszolgálat ügynöke volt.
2008-05-22: Nemzet-nemzetiség - x:

Itthon

Kismagyarország. Így nevezik a Székelyföldet azok, akik először járnak felénk. Hogy miért? Nem rossz kérdés. Talán azért, mert itt sokan, nagyon sokan magyarul beszélnek, mert itt nem manelétől hangosak a tömbházak, mert itt nagyon sokan gyűlnek össze március 15-én ünnepelni. Nem tudom, melyik a jó válasz, csak sejtem, hogy mindezen válaszok — sőt, még jóval több — összességéből áll össze és alakul ki egy egységes egész, az, amit mi csak úgy nevezünk, hogy Otthon, meg úgy is, hogy Székelyföld.