Korszerű mosodával gazdagodott a kovásznai Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház (röviden szívkórház), felújították az étkezdét, az elmúlt fél év alatt törlesztették az örökölt adósságok harmadát, és új orvosokat alkalmaztak, illetve alkalmaznak a közeljövőben. A szívkórházat, a kovásznai városi kórházat és a bodzafordulói kórházat magában foglaló intézmény helyzetét Joós Ştefan kórházmenedzser, Mihaela Carmen Suceveanu orvosigazgató és Kádár Melinda gazdasági aligazgató tegnap a szívkórházban tartott sajtótájékoztatón ismertette.
A 891 ágyas egészségügyi komplexum három kórháza merőben más funkciókat lát el. A dr. Benedek Géza által alapított kovásznai szívkórház ötvennégy éve működik országos érdekeltségű szív- és érrendszeri rehabilitációs kórházként, a tizennégy hektáron fekvő létesítményben évente tizennégyezer beteget kezelnek, a háromszéki páciensek aránya 14 százalék körül mozog. Joós Ştefan februárban vette át a menedzseri teendőket. A tevékenység észszerűsítéséért augusztusban módosítottak a szerkezeten, visszaállították az egykor megszüntetett nyolcadik kardiológiai osztályt, és sikerült új szakorvosokat is Kovásznára vonzani, ezáltal a városi kórház is bővíti kínálatát. Az október közepén jegyzett pénzügyi mérleg szerint kifizették az örökölt egymillió lejes adósság egyharmadát, amelynek nagy része a szakszervezet által indított és megnyert perek utáni tartozás az alkalmazottak felé, egy kisebb összeg a gyógyszer- és anyagbeszállítók iránti adósság, amit szintén kifizettek. A hátramaradt 700 ezer lej törlesztését is beütemezték, remélhetően jövőben adósság nélkül zárják az évet – közölte a menedzser.
A szívkórház hétszáz ággyal működik, amely a december végi és január eleji időszak kivételével szinte mindig telt házas, százhúsz-százharminc ágy áll a betegek rendelkezésére a városi kórházban és hatvan-hetven a bodzafordulói intézményben, ahol a 2011-es átszervezés és az előpataki kórház felszámolása óta az izomidegsorvadásban szenvedőket is kezelik. A menedzser elmondta, óriási szakemberhiánnyal küszködnek, a kilencszáz főre normázott intézmény három egységében ötszáznegyvennégyen dolgoznak. Főállásban huszonöt orvos teljesít szolgálatot – ebből tizenkilenc a szívkórházban –, külső szerződéssel még néhány orvos rendel, és közel harminc rezidens szerepel a személyzeti listán, akiket a gyakornoki évek után próbálnak megtartani, Kovásznára vonzani.
A 160 ezer lejes beruházással megvalósított új mosodában korszerű, ipari méretű mosógépek, szárító- és vasalóberendezés segíti a munkát, ezen a téren negyven éve nem történt különösebb felújítás, a régi fényképeken leromlott épület, a felszerelés és a csövezet ideiglenes félmegoldásai köszönnek vissza. Saját erőből és támogatásokból a szívkórház étkezdéjét is felújították, a mosdók szállodai minőségűek.
A parkszerű udvar különös képet fest: a felújított villák, pavilonok között itt-ott romos épületek mutatkoznak, amelyeket évekkel ezelőtt jobb sorsra szántak, a javítómunkálatokat is megkezdték, majd abbahagyták. Négy ilyen régi épület és a hidroterápiás központ várja a folytatást, de a sétányok világítására, aszfaltozására is kellene pénz. A teljes felújítás, a régi épületek megerősítése, modernizálása közel 4,5 millió euróba kerülne, az erről készített dokumentációt a kórház vezetése továbbította az egészségügyi minisztériumnak.
A közeli tervek között szerepel az online programálás és a bejelentkezések internetes követésének megvalósítása is, ami átláthatóvá tenné, hogy az országban ki és hol kapott időpontot a tizenhat napos kezelésre, a kovásznai központban abban a pillanatban értesülnének a páciens bejelentkezéséről, ahogy a rendszerben az adatai megjelennek.
Dr. Mihaela Carmen Suceveanu, aki egykor dr. Benedek Gézától vette át a kórház igazgatását, hangsúlyozta, a szív- és érrendszeri betegek rehabilitációjának kovásznai módszere hagyományokkal rendelkezik, ami egyedülálló az országban, és ők azért küzdenek, hogy ezt a legmagasabb minőségben szolgáltassák, munkatársaik elkötelezettek ez iránt, és bíznak abban, hogy a rezidens orvosok is a sajátos jellegéért választották a kardiológiai kórházközpontot és a gyakorlat után Kovásznán helyezkednek el.
A sajtótájékoztató a szívkórház meglátogatásával ért véget. A létesítmények telt házzal működnek, a városi kórház pedig annak is köszönheti létét, hogy a környék önkormányzatai összefogtak, és az általuk vállalt fejkvótadíjjal járulnak hozzá a költségekhez – hangsúlyozta a kórházmenedzser.