Bő tizenegy év után végéhez közeledik a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház felújítása. November elsején lezárult a 60 millió lej értékű uniós pályázat, az épület megerősítése, modernizálása befejeződött, és új gépek, felszerelések állnak az orvosok rendelkezésére. Az intenzív osztály és az új műtők azonban csak tavasszal válnak használhatóvá, addig még hátravan néhány munkálat – a tűzvédelmi rendszer kiépítése, a víztisztító és az új transzformátorház kialakítása, melyeket a megyei tanács saját költségvetéséből finanszíroz.
Rá sem ismer a járóbeteg-rendelőre az, akinek régen nem akadt dolga errefelé: ízléses, tiszta, modern belső fogadja, könnyen lehet tájékozódni a kétnyelvű táblák segítségével, és végre minden szakrendelő a helyére került, nem kell már ide-oda ingázniuk a betegeknek. Itt kezdte sajtótájékoztatóját a kórház menedzsere, András-Nagy Róbert és a fenntartó megyei önkormányzat vezetősége. Tamás Sándor tanácselnök elmondta: jogilag is, fizikailag is befejezték a kórház felújításának azon részét, melyet a Regionális Operatív Program finanszírozott, közel 30 millió lejt fordítottak az épületre és ugyanennyit új, modern eszközök beszerzésére. Nemcsak az épületet konszolidálták, de kicserélték a vezetékeket, felújított kórtermek állnak a betegek rendelkezésére, több mint kétszáz új ágyat vásároltak, és hamarosan az öt új műtő – négy nagy és egy kisebb – is üzemképes lesz. Nehéz, több mint tízéves időszakon vannak túl, építőtelep volt a megye legnagyobb kórháza. Ezért sokat romlott a hangulat az intézményben, betegek sokasága választott más kórházat, de ennek immár vége, a jövőben a belső-külső közhangulat helyreállítása a legfontosabb feladatuk – hangsúlyozta.
András-Nagy Róbert kórházmenedzser a felújítás kálváriájának állomásait vette számba. 2005 augusztusában jelent meg a minisztériumi utasítás a munkálatok megkezdéséről, novemberig ürítették ki a legnagyobb épületrészt, a C tömböt, melyet a szaktárca akadozó finanszírozása mellett (végül 13,6 millió lejt utaltak át összesen) jó néhány év alatt sikerült befejezni. Ezt követően kezdték el a B tömbben is a felújítást, mely eltartott 2014 júliusáig, az év szeptemberében már az uniós finanszírozású építkezést folytatták, melynek most értek a végére. A munkálatok során 151 kilométer villanykábelt, 4000 folyóméter orvosi gázvezetéket szereltek be, több mint ezer köbméter betont és 28 tonna betonvasat használtak fel, ezer négyzetméter gipszkartont, 30 ezer négyzetméternél nagyobb felületet kellett glettelni, kifesteni.
Az igazgató büszkén mutatja a már berendezett, de még el nem foglalt új intenzív osztályt, a már felszerelt műtőket, jelentősen jobb ellátást kaphatnak majd itt a betegek, nagyobb lesz a biztonság – magyarázza. „Nem mondhatjuk, hogy csúcskórház szinten állunk, de a régióban ilyen mértékű beruházás máshol nem történt, és sajnos országos szinten is nagyon kevés” – magyarázta. Új kórházat szeretett volna mindenki, valószínű: észszerűbb és olcsóbb lett volna, de pályázni arra nem lehetett – ez is egy abszurditás, új panziót lehet építeni, kórházat nem –, így maradt a felújítás, a helyzet adta kötöttségekkel, ilyen körülmények között pedig mindenképpen sikertörténetnek nevezhető a végeredmény – vélekedik.
Hamarosan visszaköltözik helyére a kardiológia is, de vannak még olyan munkálatok – a laboroknál –, melyeket télen nem tudnak folytatni. Ugyanakkor a pályázat lezárása után új fejezetek nyílnak, a tűzvédelmi rendszert kell korszerűsíteni, ezen a téren az elmúlt évben kétszer is változtak a szabályok, riasztókat, érzékelőket kell szerelni a már korábban befejezett kórtermekbe is, így ismét lesz költözés, igaz, rövidebb időre és kisebb felfordulással. Ezért nem is véglegesítik most a megújult intenzív osztályt, hogy legyen hová áthozni az ideiglenesen kiürített részlegeket – magyarázza a menedzser. Számításaik szerint tavasszal ez is befejeződik. Akkorra készül el az új transzformátor is, a rengeteg új felszerelés, gép szükségessé tette ezt, amíg azt üzembe nem helyezik, ezek egy részét sem működtethetik, a folyamatot elindították, bíznak a minél gyorsabb lezárásban. Az udvaron tátongó nagy gödör is egy következő beruházás része, a változó szabályok új víztisztító berendezést követelnek, egy 250 köbméteres medence kerül ide.
Nem építőtelep többé a Fogolyán Kristóf Megyei Kórház, kívül-belül megújult a majd ötven évvel ezelőtt felhúzott épület. Jobbak lettek a körülmények, modernebb a felszerelés, az orvos- és ápolóhiány azonban továbbra is nagy, és sokat kell még dolgozniuk az évek, évtizedek során megrendült bizalom helyreállításáért is.