Kovászna Megye Tanácsának tegnapi rendkívüli ülésén költségvetés-kiegészítést fogadtak el: arról a többletről van szó, amely az előrejelzéseken fölül érkezett a személyi jövedelemadó megfelelő hányadának visszaosztásából, és a megyeháza rendelkezésére állt: mindössze 310 ezer lejről.
A személyi jövedelemadóból befolyó összegek 41,75 százaléka a helyi, 11,25 százaléka a megyei, 28,25 százaléka az országos költségvetést illeti, és egy 18,5 százalékos hányadot a helyi költségvetések kiegyensúlyozására kell fordítani. Ez utóbbinak 27 százaléka a megyei tanács költségvetését gazdagítja, 73 százalékát elosztják 45 helyi közigazgatási egység között. Viszont ez utóbbinak túlnyomó többségét, 80 százalékát a megyei pénzügyi igazgatóság osztja el a minisztérium által megállapított képlet szerint, a maradék 20 százalék elosztása a megyeháza hatáskörébe esik. Ez az összeg 310 ezer lej.
Tamás Sándor tanácselnök felvezetőjében elmondta, a kidolgozott rendszerük a szolidaritáson alapul. Elv az, hogy akinek a pénzügyi hivatal keveset ad, annak a megyeháza többet olyanformán, hogy a két forrás összértéke adja ki legalább a 20 ezer lejt. Ezenkívül az infrastruktúra-fejlesztési programok támogatására a kis községek 5, a nagyok 10 ezer lejig terjedő összeget kapnak. A polgármesterekkel történt hétfői megbeszélésen az orbaiszéki elöljárók úgy határoztak, lemondanak a nekik járó részről, és Barátosnak engedik át az árvíz által tönkretett orbaiteleki híd újjáépítését támogatva. Ugyanakkor Sepsiszentgyörgy a neki szánt 5000 lejről lemondott Málnás község javára, utóbbi ugyanis pénzügyi csőd szélén áll. Így a megyei elosztásban Barátos 44 ezer, a községek általában 5, 8 vagy 10 ezer lejt, a városok közül Kézdivásárhely 6 ezret, Barót és Bodzaforduló fejenként 5 ezret kapot költségvetés-kiegészítésként.
Az elnök kifejtette, álláspontja az, hogy aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli, de ezúttal tényleg aprócska összeget oszthattak el. Rátért arra, hogy bizonyos körökben felháborodást keltettek az RMDSZ óriásplakátjai, amelyek üzenete, hogy megvédjük Erdélyt Bukaresttől. Igen, ez a szándékuk, hogy az általunk megtermelt pénz itt maradjon, ne a fővárosba vándoroljon, s abból azokat támogassák, akik nem termelnek annyit. Kivetített egy országtérképet, amelyen feltüntették a megyékre visszaosztott hányadokat. Hangsúlyozta, Erdélyből mindössze két megye – Máramaros és Krassó-Szörény – kap többet, mint amit befizet a központi költésgvetésbe, a többi 14 kevesebbet. Rámutatott: Kovászna megye visszajuttatási hányadosa 78,8 százalék, míg a szomszédos Vrancea megyéé 129 százalék, kissé tovább Vaslui megyéé 158,6 százalék. Ez nincs rendjén így – szögezte le az önkormányzat elnöke.