Szeretettel szigorú tanár, pontosságra törekvő és igényes, imponáló műveltségű ember, aki felfigyelt tanítványai talentumára, akinek otthonában irodalmi-művészeti szalon működött, szerette a természetet és mindenekelőtt a német nyelvet, melynek elsajátítására ösztönözte diáknemzedékek egész sorát — emlékeztek Rácz Lajos német nyelv szakos tanárra tegnap a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban egykori tanítványai, kollégái, barátai, valamint a Rácz család tagjai, akiknek jelenlétében leleplezték a város egykori jeles pedagógusa tiszteletére állított emléktáblát.
Két esztendővel ezelőtt a Mikes Kelemen Főgimnázium németkabinetjét nevezték el Rácz Lajosról (1912—1980), ebben az iskolában kezdte sepsiszentgyörgyi pályafutását, hazatérve másfél évtizedes nagyenyedi oktatói munka után. Tegnap a Székely Mikó Kollégium idegennyelv-tantermében avattak Rácz Lajos-emléktáblát, mely iskolának 1958—1971 között volt tanára. Mindkét emlékállítás kezdeményezője és az ünnepségek szervezője Gajai Mária, a Mikes-iskola német szakos tanára, annak az 1969-es mikós végzős évfolyamnak a vén diákja, ahonnan hatan választották a német nyelv tanítását, igazolván, hogy tanáruk, Rácz Lajos termékeny magot hintett az iskolai tanórákon. Albert Ernő és Bíró Béla, a Székely Mikó Kollégium egykori és jelenlegi igazgatója, valamint Kónya Ádám nyugalmazott múzeumigazgató a tanárt és az embert méltatta, aki olyan korban élt és tanított, amikor úgy nézett ki, nem is lesz soha virradat, de ő mégis következetesen kitartott a meg nem alkuvó, szigorú pedagógusi magatartás mellett azért, hogy tanítványait jól felkészítse, tudásuk által érvényesülni lássa őket.
1995-től Rácz Lajos szövegmondó emlékversenyt tartanak, tíz éve pedig az egykori jeles tanár családja Rácz Lajos-díjat alapított, amelyet évente annak a mikós tanulónak — tavalytól pedig egy mikeses diáknak is — adnak, aki kiváló eredményeket ér el a német, valamint a magyar nyelv és irodalom terén. Az idei kitüntetéseket Sepsiszéki Nagy Balázs, Rácz Lajos legnagyobb unokája adta át Németh Máriának (Mikó) és Herbert Anitának (Mikes), valamint német nyelvű szemléltetőeszközöket és könyveket adományozott az iskoláknak nagyapja hagyatékából.
A Mikó dísztermében tartott színvonalas ünnepségen Schubert-dalokat adott elő Szilágyi Zsolt magánénekes, közreműködött a Mikó- és a Mikes-kórus, valamint versmondó diákok.