TÖRVÉNY A NEMZETI HŐSRŐL. Avram Iancu nemzeti hős, és erről most már törvény is van: a képviselőház hétfőn fogadta el másodszor a tervezetet, amelyet Crin Antonescu és Teodor Atanasiu szenátorok kezdeményeztek, és első ízben 2015 februárjában szavaztak meg. Klaus Iohannis azonban pár hét múlva visszaküldte, arra hivatkozva, hogy az alkotmány értelmében kizárólag az államelnök hatáskörébe tartozik a tiszteletbeli címek odaítélése, a parlament nem nyilváníthat senkit nemzeti hőssé. Erre az érvre a honatyák fütyültek, és újra megszavazták a törvényt, amely egyetlen cikkelyből áll: „Az erdélyi románok legnagyobb hőse emlékének tiszteletére Avram Iancu (1824–1872), akinek rendkívüli érdemei vannak a nemzeti jogok és identitás ősi földön történő kinyilatkoztatásában, és aki az 1848–49-es erdélyi román forradalom vezetője volt, a Román Nemzet Hősének nyilváníttatik.” (Főtér.ro)
TĂRICEANU ÉS AZ RMDSZ. Călin Popescu Tăriceanu szenátuselnök, a szociáldemokratákkal együttműködő szabadelvű párt vezetője számol azzal a lehetőséggel, hogy az RMDSZ-szel is együttműködjenek a decemberi parlamenti választások után, annak ellenére, hogy Liviu Dragnea SZDP-elnök a napokban többször is kizárta a magyar érdekképviselettel közös kormányzást. Tăriceanu a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva azzal érvelt: nem jó figyelmen kívül hagyni a magyar kisebbség célkitűzéseit, mert amikor a lakosság egy jelentős hányadát semmibe veszik, és kizárják a döntéshozatalból, az „szélsőséges kilengések” kockázatával jár. A politikus, aki 2004-től 2008-ig Románia miniszterelnöke volt, hasznosnak és gyümölcsözőnek ítélte korábbi koalíciós együttműködését az RMDSZ-szel. Úgy értékelte: 1918 után az erdélyi románság – amely a városokban ugyan kisebbségben volt, de a térség egészében többséget alkotott – az „anyaországhoz való visszatérést” követően megszűnt másodrangúnak lenni, és „a többiekkel, a magyarokkal egyenrangú” polgársággá lépett elő. A politikus szerint nem állítható, hogy 1990 után a magyarság mellőzött lett volna Romániában, Tăriceanu szerint ugyanolyan mértékben teljesültek célkitűzései, mint a többségi román lakosságé. (MTI)
TÁMADÁSSAL VÉDEKEZIK. Victor Ponta úgy véli, ha ő a felelős a Colectiv-tragédiáért, akkor Dacian Cioloş is felelős a vasárnapi autópálya-baleset áldozataiért. „Én lemondtam, vállaltam a politikai felelősséget, már ahogy akkor volt, a többiről pedig az igazságszolgáltatás dönt, de ne csináljunk, ne csináljanak politikát az emberek halálából, mert a lelkiismeretükön fog száradni” – nyilatkozta a volt kormányfő, miután megtudta, hogy a Colectiv-tűzvész után kórházban elhunyt fiatalok szülei ellene is bűnvádi panaszt nyújtottak be az ügyészségen. Válaszát bántóan pökhendinek érzik a gyászoló hozzátartozók. (România liberă)