A cukorbetegek TBC-, idült tüdőbetegség-, neuropátia- és retinopátia-kockázatáról, valamint a megelőzésről tartottak előadást szakorvosok a cukorbetegek világnapja alkalmából szervezett hétvégi sepsiszentgyörgyi találkozón. A rendezvényen a Kovászna Megyei Vöröskereszt önkéntesei ingyenesen mértek vércukorszintet, a szervező Kovászna Megyei Cukorbeteg Gyermekek és Fiatalok Egyesülete, a Sweet Life Egyesület a helyi vállalkozók által felajánlott közel száz tombolatárgyat sorsolt ki.
Dr. Ráduly Enikő tüdőgyógyász főorvos elmondta: a cukorbetegek ellenálló képessége gyengébb a fertőzések ellen, és ha megbetegszenek, könnyebben jár betegségük szövődményekkel, ezért fontos a megelőzés. Az idült tüdőbetegségek, a krónikus hörgőtágulás és a tüdődaganatok leggyakoribb okozója a dohányzás, gyakran a fertőző betegségként számontartott TBC is könnyebben kikezdi a legyengült szervezetet. A dohányzást elhagyni soha nem késő, de amíg a szervezet helyreáll, még fennáll a kockázat, hogy az illető könnyebben kap el fertőző betegségeket.
A neuropátiáról és a diabéteszes lábról dr. Halmágyi Ildikó tartott ismertetőt, hangsúlyozva: a magas vércukorszint miatt a perifériás és a vegetatív neuropátia hamar jelentkezik, amit csapatmunkával kell kezelni, amiben részt vesz a diabetológus, az angiológus, a családorvos, a neurológus is. A neuropátia kezdetén később gyógyulnak a sebek, gyakran elfekélyesednek, érzéscsökkenés észlelhető, kialakul az akut, illetve a krónikus lábfájdalom, lábdeformáció, ami súlyos esetekben lábamputációhoz vezet. Nem szabad elhanyagolni a láb ellenőrzését, kezelését, zsibbadáskor, hangyacsípésszerű érzés megjelenésekor orvoshoz kell fordulni, a legfontosabb, hogy egyensúlyban legyen a vércukorszint. Ezt hangsúlyozta dr. Albert András szemész főorvos is, aki a diabétesz miatti szemkárosodásokról és a gyógymódokról tartott ismertetőt. Felvázolta az 1-es és 2-es típusú cukorbetegek diagnosztizálás utáni régiség szerinti kockázatait. Hangsúlyozta: nem mindig jelenik meg látászavar a károsodással egy időben, a páciens gyakran nem is észleli az elváltozást, ami ellenben hosszú távon nagyon súlyos következményekkel járhat, ezért fontos a rendszeres ellenőrzés és a megfelelő kezelés. Rendelőjében nemrég elérhetővé vált az OCT-vizsgálat (az optikai koherencia-tomográf az ultrahangos képalkotás optikai megfelelőjének tekinthető többszörös pontossággal), amely egyes diagnózisok felállításában jelent nagy segítséget.
A szervező egyesületek munkájának és személyesen Dobolyi Lászlónak, Rémán Évának és Sidó Zitának köszönhető, hogy a háromszéki cukorbeteg gyermekek és fiatalok, valamint a felnőtt diabéteszesek aktívan vesznek részt a közösségi programokban, a gyermekek Cuki csapata sorra nyeri a kolbásztöltő, kürtőskalács-készítő, káposztafőző versenyeket, sikeresek a nyári táborok, a felnőttek csapata pedig kirándul, tornászik, szórakozik.