Árulkodó mobiltelefon

2016. november 17., csütörtök, Család

A mobiltelefonokon talált molekulák hatalmas mennyiségű adatot tárnak fel az eszköz tulajdonosának egészségi állapotáról, életmódjáról, köztük arról, milyen ételeket szeret és milyen gyógyszereket szed – derítették ki amerikai kutatók.


A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i intézményének szakemberei a megvizsgált mobiltelefonokon egyebek között koffein- és fűszermaradványokat, bőrtápláló krémek és antidepresszánsok nyomait találták. Mindenen, amit megérintünk, molekulák – az anyag kémiai sajátosságokat még megőrző legkisebb része –, vegyszerek és baktériumok nyomait hagyjuk hátra. Az alapos kézmosás sem akadályozza meg ezek átadását – magyarázták a kutatók, akik tömegspektrométerrel 40 felnőtt mobiltelefonjáról és kezéről vett 500 mintát vizsgáltak meg.
A kapott eredményt összehasonlították egy adatbázisban összegyűjtött molekulákkal, és felállították a telefontulajdonosok életmódprofilját. „A telefonon hátrahagyott molekulákból meg tudtuk például mondani, hogy nőről van-e szó, drága kozmetikumokat használ-e, festi-e a haját, kávézik-e, sört vagy bort fogyaszt szívesebben, szereti-e a fűszeres ételeket, továbbá azt, kezelik-e depresszióval, használ-e naptejet vagy rovarok elleni krémet – ami azt jelenti, hogy sok időt tölt a szabadban –, és sok más dolgot” – idézte a tanulmány egyik készítőjét, Amina Bouslimanit a BBC News.
A molekulák többsége az emberek bőréről, kezéről és verejtékéből kerül a telefonra. A szakemberek azt találták, hogy a rovarűző krémek és a naptejek különösen hosszú ideig időznek az emberek bőrén és a telefonokon, még akkor is, ha hónapokig nem használták őket.
A kutatók elmondták, hogy ezzel a módszerrel segíthetik például emberek azonosítását, ha nem áll rendelkezésre ujjlenyomat, ellenőrizhető, hogy a beteg rendszeresen szedi-e gyógyszerét, és feltárható, hogy ért-e valakit bármiféle szennyeződés.
A szakemberek további kutatásaikban többet akarnak megtudni a bőrt borító baktériumok sokaságáról, valamint arról, hogy ez mit árul el rólunk. A kutatásban részt vevő Pieter Dorrestein professzor elmondta, legalább ezer mikroba él egy átlagember bőrén. MTI

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1022
szavazógép
2016-11-17: Család - Fekete Réka:

Teljes élet cukorbetegen is

A cukorbetegek TBC-, idült tüdőbetegség-, neuropátia- és retinopátia-kockázatáról, valamint a megelőzésről tartottak előadást szakorvosok a cukorbetegek világnapja alkalmából szervezett hétvégi sepsiszentgyörgyi találkozón. A rendezvényen a Kovászna Megyei Vöröskereszt önkéntesei ingyenesen mértek vércukorszintet, a szervező Kovászna Megyei Cukorbeteg Gyermekek és Fiatalok Egyesülete, a Sweet Life Egyesület a helyi vállalkozók által felajánlott közel száz tombolatárgyat sorsolt ki.
2016-11-17: Család - Puskás Attila:

Végelszámolás (Egy megfigyelt család 32.)

Puskás Lajos tanár, történész és műfordító, ahogy személyét itt-ott megjelenítő helyeken olvashatjuk, feleségével, a jobbára régi módon csak magázott Margit asszonnyal szép családot hagytak az erdélyi magyar életnek. Négy gyerekük közül ketten, Ildikó húgom és Árpád öcsém később Magyarországra költözött. Családunk tulajdonképpen tanulmányaink végeztével szóródott szét, és már jobbára csak vendégek voltunk Kolozsváron.